GÜNDEM

İkinci gezi kalkışması hazırlığı mı var?

16 Nisan'da yapılan referandumla millet Cumhurbaşkanlığı Sistemi'nden yana kararını verdi. Ancak kararı hazmedemeyen içteki ve dıştaki tehdit unsurları referandumun iptal edilmesi için binbir çaba sarf ediyor. Taksim'de gezi olaylarına canlı yayınla destek veren CNN ve BBC gibi TV kanallarının canlı yayın araçlarıyla Taksim'de...

İkinci gezi kalkışması hazırlığı mı var?
Türkiye'de 16 Nisan'da yapılan referandumun ardından sonucu hazmedemeyen bir takım unsurlar milletin kararına gölge düşürmeye çalışıyor. Yıllardır iktidar olamayanlar, aldıkları tüm yurtiçi yurtdışı desteğe rağmen başarılı olamayınca bu kez YSK'yı suçluyor, "seçimler şaibeli" diyor.

Evet ve Hayır sonuçlarının birbirine yakın olması nedeniyle şaibe bahanesi üretenler iki gündür ikinci gezi kalkışması planlayanların ekmeğine yağ sürüyor.

Kadıköy ve Beşiktaş gibi semtlerdeki küçük gruplar, seçim sonuçlarını protesto ediyor ancak asıl hedef Taksim. Çünkü Taksim'e çıkar ve orada fazlasıyla bir kalabalık oluşturabilirlerse polisle çatışacaklar ve bu çatışmalar uluslararası basın yoluyla dünya kamuoyuna gösterilecek. Yani seçim sonuçları uluslararası arenada 'tartışmalı' hale gelecek.

Canlı yayın araçları hazır bekliyor

Hükümete darbe yapmak isteyenlerin başlattığı gezi kalkışmasını sürekli canlı yayınlarla desteklemeye çalışan BBC/CNN gibi dünyaca ünlü TV kanalları, kiraladıkları canlı yayın araçlarıyla Taksim'e konuşlanmış durumda ancak şu ana kadar Taksim'de eylem tasarlayan bir grup yok. Hayırcıların büyük bölümü, en azından şimdilik kalkışma planlayanların oyununa gelmedi.

Belediye araçların yanına kaldırım taşları yığdı

Taksim'de BBC ve CNN'in canlı yayın araçlarının yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi'nin de kamyonlarla yığdığı kaldırım taşları dikkat çekiyor. Olası bir protestoda, bu taşların anında polise atılacağını, bu taşları oraya getiren belediye düşünemiyor mu?

 

Konular: gezi, referandum, Chp, taksim,

Yorumlar