İmamoğlu, HDP ağzıyla Türkiye'yi Fransa'da şikayet etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) CHP'li Ekrem İmamoğlu, Fransa’da yaptığı konuşmada Türkiye'ye karşı HDP'yi savundu. Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda, HDP ağzıyla konuşan İmamoğlu, terör şüphesi nedeniyle görevden alınmalar ile ilgili Türkiye'yi eleştiri yağmuruna tuttu. İmamoğlu, Diyarbakır'a giderek görevden alınan belediye başkanlarına destek ziyaretinde bulunmuştu.

Gündem 01.11.2019, 15:20 01.11.2019, 16:20

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fransa’nın Strasburg kentinde düzenlenen Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, görevden alınan ve tutuklanan HDP’li başkanlar adına konuştu.

Avrupa'nın göbeğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni adeta şikayet eden İmamoğlu terör örgütü uzantısı partinin savunuculuğunu yaptı. 

İçişleri Bakanlığı tarafından terör soruşturmaları nedeniyle görevden el çektirilen ve bir çoğu şuanda cezaevinde olan HDP'li belediye başkanlarının görevden alınmasını eleştiren İmamoğlu, "Belediye başkanlarının görevden alınarak, yerlerine kayyım atanması ve bir kısmının tutuklanması özellikle hukuk devleti ilkesini ihlal etmektedir. Görevden alınmalar demokrasinin ilkelerine, mevcut hukuksal düzenlemelerimize ve taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere de uygun değildir. Siyasi partiler ve onların seçilmiş yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları ya hukukun içindedirler ya da dışındadırlar. Buna nihai kararı verecek olan yargıdır. Siyasi irade değildir" ifadelerini kullandı.

"Savunmaya devam edeceğiz"

Anayasa'ya sığınarak terör soruşturmalarına kılıf bulmaya çalışan İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Anayasa’da bu açıkça belirtilmektedir. Kime yapılırsa yapılsın, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe açıkça ve hep birlikte ‘Hayır’ demek mecburiyetindeyiz. Çünkü bu bir adalet mücadelesidir, bu bir demokrasi mücadelesidir. Bu, millet iradesini koruma mücadelesidir. Demokrasi mücadeleleri uzun ve meşakkatlidir. Hiçbir fanatizme kapılmadan, hiçbir ayrımcılık yapmadan, korkmadan, yılmadan Cumhuriyetin ve demokrasinin değerlerini her koşulda, her zeminde savunmaya devam edeceğiz”

HDP: CHP’ye destek vermekten pişman değiliz

HDP Genel Başkanı Sezai Temelli, yerel seçimde CHP’ye verdikleri destekten pişman olmadıklarını söyledi. Temelli, CHP’nin Barış Pınarı’na destek vermesi nedeniyle ‘HDP tabanında’ kırılma yaşandığını belirterek, “Ama stratejimizin başarısı ortada. Pişman değiliz" dedi.

İmamoğlu, Diyarbakır'a yaptığı ziyarette görevden alınan eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'e destek ziyaretinde bulunmuştu.

Yorumlar (0)
17°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P