GÜNDEM

İran'dan Türkiye'ye 'Musul' göndermesi

Irak merkezi yönetimini adeta parmağında oynatan İran'ın lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, isim vermeden Türkiye'ye Musul mesajı verdi.

İran'dan Türkiye'ye 'Musul' göndermesi
Büyük çoğunluğu Sünni olan Irak'ta, Bağdat yönetiminin gittiği Şii çoğunluklu ordu yapılanması sürecinin mimarlarından olan İran'dan, Musul operasyonu konusunda kararlı tavrını ortaya koyan Türkiye'ye üstü kapalı mesaj geldi.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’in başdanışmanı Ali Ekber Velayeti, İran'ın Musul operasyonuna doğrudan katılmadığını ifade ederek, bölge ülkelerinin operasyonuna katılma isteğini eleştirdi.

Tasnim ajansının haberine göre, Musul harekatına Irak hariç herhangi bir ülkenin katılma hakkının olmadığını savunan Velayeti, "Bazı ülkeler Irak yönetiminden izin almadan bu ülkeye askeri güç göndermiştir. Bu mesele uluslararası kurallara aykırıdır. Bu ülkeler gelecekte oradan miras talep etmek amacıyla böylesi bir girişimde bulunmuştur" diye konuştu.

İran'ın Musul harekatına doğrudan katılmadığını söyleyen Velayeti, "İran asla bu konuya doğrudan müdahil olmamaktadır. İran'ın Musul konusunda Bağdat yönetimine verdiği destek, danışmanlık yardımıdır ve bunu da Irak'tan gelen talep üzerine yapmaktadır"dedi.

Konular: Ali Hamaney, Ayetullah, türkiye, ali ekber velayeti,

Yorumlar