GÜNDEM

İran'la ortak hareket edersek bölgeyi karıştıramazlar

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, İran'la Türkiye'nin ortak hareket kanaatine sahip olmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

İran'la ortak hareket edersek bölgeyi karıştıramazlar
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve İran'ın birlikte hareket etmesi durumunda bölgede bir başka ülkenin söz sahibi olamayacağını dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, Tahran'da bulunan Ekonomik İşbirliği Teşkilatının (ECO) Genel Sekreteri Halil İbrahim Akça'yı ziyaret etti.

Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Hisarcıklıoğlu, ECO Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu toplantısını değerlendirdi.
'BİZİ ANLAYABİLEN KARDEŞLERİMİZ VAR'

Hisarcıklıoğlu, "Tahran'da 10 ülkenin katılımıyla yapılan toplantıda beni en çok etkileyen, 15 Temmuz'daki darbe girişiminin yurt dışında iyi algılanmadığı konusuyla ilgiliydi. Burada gördüm ki 9 ülkenin tamamında Türk halkı ve siyasetinin darbe girişimine karşı göstermiş olduğu duyarlılık alkışlarla karşılandı. Yurt dışında bizimle olan, bizi anlayabilen kardeşlerimiz var. Bundan büyük memnuniyet duydum." dedi.

'3. ÜLKELERE SÖZ DÜŞMEYECEK'

Türkiye-İran yakınlaşmasının, bölge sorunlarının çözümü noktasındaki önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, "Bugün Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın da işaret ettiği gibi, bölge sorunları karşısında bölgenin iki güçlü ülkesi Türkiye ve İran'ın ortak hareket etme kanaatine sahip olmaları çok önemlidir. Bu takdirde üçüncü ülkelere söz düşmeyecek, bölgeyi karıştıramayacaklar." değerlendirmesinde bulundu.

'25 YILA EŞİT'

Hisarcıklıoğlu ayrıca, "Özellikle yaptırımların kalkıyor olmasıyla birlikte İran'daki potansiyel ortaya çıkmaktadır. Son bir yılda İran'a gelen iş adamları heyeti, son 25 yıla eşittir. Buradan Türkiye'ye bir çağrıda bulunmak istiyorum, İran'da çok ciddi potansiyel var bunu kaçırmamamız lazım." diye konuştu.

Konular: tahran, türkiye, eco, İran,

Yorumlar