GÜNDEM

İstanbul'da iki büyük patlama

İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınında iki patlama meydana geldi. Çevik kuvvetin hedef alındığı saldırıda malesef şehitlerimiz var.

İstanbul'da iki büyük patlama
İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena Stadyumu yakınında Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrasında çevik kuvvet ekiplerine bombalı araçla saldırı gerçekleştirildi. Saldırı sırasındaki patlama sesi İstanbul'un birçok semtinden duyuldu. Saldırı bombalı araçla düzenlendi, hedef çevik kuvvetti. Yaralılar Şişli Etfal ve Gümüşsuyu'ndaki hastanelere kaldırıldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş'ta çevik kuvvet ekibine yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin terörden sorumlu başsavcı vekili İsmail Uçar ile 5 cumhuriyet savcısı görevlendirildi. 70 yaralarının oladuğu olayla ilgil kahreden haberi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi: Maalesef şehit ve yaralılarımız var.

Anadolu Yakası'ndan duyuldu  

İstanbul özellikle Beşiktaş ve Şişli civarından duyulan Anadolu yakasında da hissedilen patlama sesi korku yarattı. Ses Mecidiyeköy, Beşiktaş ve Taksim ve Anadolu yakası boğaz çevresinden duyuldu. Sesin kaynağı henüz bilinmezken, sosyal medyada çok sayıda tweet paylaşıldı.

Çevik kuvveti hedef aldılar  

İstanbul Vodafone Arena'da bombalı araçla çevik kuvvete yönelik saldırı gerçekleştirildi. Beşiktaş Bursaspor maçının ardından polis eliplerini taşıyan servis araçlarına yönelik gerçekleştirilen saldırıda yaralılar olduğu belirtildi.


OLAY YERİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR


70'e  yakın yaralı var

İstanbul'u sarsan patlama sonrası ilk resmi açıklamayı yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çevik kuvvete yönelik terör saldırısı gerçekleştirildiğini açıkladı. Soylu 2 ayrı patlamada 20 yaralı olduğunu belirtti. Soylu'nun açıklamasının ardından yaralı sayısı yükseldi. 70'e yakın yaralı çevre hastanelerde tedavi altına alındı.

Erdoğan:  Malesef şehit ve yaralımız var 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Beşiktaş'taki bombalı saldırılar sonrası yazılı açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terörün en çirkin haline bu gece şahit olduk. Maalesef şehit ve yaralılarımız var. Tüm terör örgütleri aynı amaç için ülkemize ve milletimize saldırmaktadır" ifadelerini kullandı.


Video için tıklayın 

Şehit sayısı için korkutan rakam

El Cezire Beşiktaş'ta meydana gelen patlamada 15 şehit olduğunu iddia etti. İddiaya göre sayı her an artabilir.

Soylu: İknlı bomba


İlk açıklamayı TBMM'den yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu İstanbul'a geldikten sonra gazetecilere açıklama yaptı. Soylu, "Öncelikle milletimize geçmiş olsun. Çok hain ve alçak bir saldırı gerçekleştirildi. İki patlama olduğu arkadaşlarımız tarafından değerlendirildi. Birisi tam stadın hemen üzerinde Süzer Plaza ile yan yana olan, daha önce Beleştepe denilen yerde, birisi de Maçka Parkı'nda. Maçka Parkı'ndaki canlı bomba olduğu değerlendiriliyor. Her bilgi teyide muhtaç bilgi" dedi.

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı

İstanbul Beşiktaş'ta meydana gelen iki patlamanın ardından Sağlık Bakanlığı'ndan önemli bir uyarı geldi.Bakanlık, hastanelerde kan ihtiyacının bulunmadığını bildirdi.Twitter'da bazı çevreler "kan aranıyor" çağrısı yaparak, hastanelerdeki yoğunluğu artırarak, yaralılara müdahaleyi zorlaştırmaya çalışıyor.Bakanlık ise bu açıklamayla, hastanelerdeki olası izdihamı önlemeyi amaçlıyor.
İki ayrı patlamanın olduğunu yönünde bilgiler geldiğini de belirten Soylu, "Beleştepe denilen, stadın üzerinde maç seyredilen tepede olduğu yönünde. Bu bilgiler teyide muhtaç. Çevik Kuvvet otobüsüne yönelik bir saldırı. Orası kalabalık bir alan, Bursaspor taraftarı tahliye olduktan sonra yapılmış bir şey" ifadelerini kullandı.

TFF: Alçak saldırıyı lanetliyoruz  

Türkiye Futbol Federasyonu, "İstanbul Beşiktaş'ta Vodafone Arena önünde meydana gelen hain bombalı saldırıda, çok sayıda polis ve vatandaşımızın yaralandığını büyük üzüntü ile öğrenmiş bulunuyoruz. İnsanlık dışı vahşi terör saldırısını şiddetle kınarken, olayda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz." açıklamasını yaptı.


 5 dakika sonra patlama oldu 

Bursaspor'un taraftar grubu Teksas'ın tribün lideri Selim Kurtulan, Beşiktaş'ta Vodafone Arena yakınlarındaki patlamadan 5 dakika önce stattan ayrıldıklarını söyledi.
Kurtulan, yaptığı açıklamada, Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının oynandığı stattan ayrıldıkları sırada herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını belirtti.
Bursaspor Taraftar Grubu Lideri: Patlamadan 5 Dakika Önce Stattan Ayrıldık
Patlama sesini stattan ayrıldıktan 5 dakika sonra duyduklarını aktaran Kurtulan, şunları dile getirdi:
"Biz sesi duyduk ama öyle bomba aklımıza gelmemişti. Biz çıktığımızda herhangi bir şey yoktu. Ama stattan ayrıldıktan 5 dakika sonra patlama oldu. Yolda giderken detayları öğrenmeye başladık. Sonradan bizi arayanlar patlama olduğunu söyledi. Çok şükür bizim kafilede bir şey yok. Sürekli bizi arıyorlar, merak ediyorlar. Bursaspor taraftarlarımız merak etmesin, hepimiz iyiyiz. Bu alçak saldırıyı kınıyoruz. Bu olayın Beşiktaş maçından sonra olması bizi üzdü. Umarım şehitlerimiz olmaz, daha da üzülmeyiz. Geçmiş olsun."

Başbakan bilgi aldı 

Başbakan Binali Yıldırım'ın, Vodafone Arena'daki patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Valisi Vasip Şahin'den bilgi aldığı bildirildi.

5 Cumhuriiyet savcısı görevlendirildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Beşiktaş'ta çevik kuvvet ekibine yönelik düzenlenen saldırıya ilişkin terörden sorumlu başsavcı vekili İsmail Uçar ile 5 cumhuriyet savcısı görevlendirildi.​


Konular: istanbul,

Yorumlar