GÜNDEM

İşte Hollanda'nın utanç dolu kanlı tarihi

Türk vatandaşlarla buluşmak isteyen bakanlara yönelik ırkçı ve faşist uygulamalarıyla demokrasi tarihine kara bir leke olarak şimdiden adını yazdıran Hollanda'nın geçmişi de katliamlarla dolu.

İşte Hollanda'nın utanç dolu kanlı tarihi
Hollanda'nın faşist uygulamalarındaki gücü kendi geçmişlerinden aldığı ortaya çıktı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'yı Rotterdam'daki Türk Konsolosluğu'na girişine izin vermeyen ve sınır dışı eden Hollanda'nın tarihi de soykırım ve katliamlarla dolu. Bakan Kaya'ya destek için konsolusluğun önüne gelen Türk vatandaşlarına atlarla, itlerle saldıran Hollanda polisi kanlı geçmişlerine benzer özellikler taşıyor.

İşte Hollanda'nın katliam tarihi...Hollanda'nın Çinli katliamı

1740'da Hollandalı koloni askerleri, bugün Jakarta'da bulunan Batavia sahil kentinde 10-12 gün içinde 10 binden fazla yerli Çinliyi katletti.Kızılderili katliamı

Kuzey Amerika'daki ilk Hollanda kolonisi 1615'te Fort Nassau'da kuruldu. Hollandalılar ilk başta daha karlı olan kürk ticareti ile uğraştı. 1640'dan itibaren bölgede Hollandalı yerleşimcilerin sayısı arttıkça yerli katliamı da artmaya başladı.
Hollandalı yerleşimciler kendilerine sığınmak isteyen yerleşimcileri katletti. 5-6 yaşındaki çocuklar anneleçrinin kucaklarından alınarak parçalandı. Bazıları alevlere bazıları ise nehirlere atıldı.

Endonezya katliamı

9 Aralık 1947'de Hollanda sömürge birlikleri bugün Java adasında bulunan Rawagede köyünde silahsız 430'dan fazla kişiyi katletti.

Hollanda'nın ortak olduğu soykırım: Srebrenitsa

Nisan 1992'de Bosna Hersek savaşı başladı. Sırplar Boşnakların elindeki bölgelere yönelik saldırıya geçti. BM Srebrenitsa'yı güvenli bölge ilan etmiş olmasına karşı Hollanda Barış gücü askerinin varlığı katliamı önlemedi. Sırp ordusu 6 Temmuz'da Srebrenitsa'ya girmesiyle iki gün içinde katliam başladı. 5 gün içinde 8 binden fazla Bosnalı Müslüman soykırıma uğradı.

Hollanda'nın köle ticareti

Hollanda Doğu Hindistan Şirketi, Madagaskar, Endonezya, Hindistan ve Sri Lankalı köleler çalıştırıldı. Bazı dönemlerde sömürgelerdeki bir Hollandalı'ya yaklaşık 200 köle düştüğü görüldü.
 

Konular: türkiye, Hollanda, hollanda karliamları, katliam,

Yorumlar