GÜNDEM

İşte o kararnamelerin ayrıntıları

Resmi Gazete'de iki yeni kararname yayınladı. İşte ayrıntılar...

İşte o kararnamelerin ayrıntıları
OHAL'de hazırlanan 2 yeni kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, GATA ve askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı'na devredildi. Kararnamede, "Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu'nun teklifiyle Cumhurbaşkanınca atanacak" denildi.

Kararnameyle, herhangi bir nedenle TSK'dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylar, gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi durumunda TSK'da görevlendirilebilecek.

Ayrıca, terör örgütü FETÖ'ye aidiyeti olan, iltisakı veya örgütle irtibatı olan 196 personel kamu görevinden, 112 personel Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, 24 personel Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatından, 2 bin 360 personel de Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından çıkarıldı, bu kişilerin memuriyetleri sona erdi.

Yeni ihraçlar

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 670 sayılı kanun hükmünde kararnameyle, Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) aidiyeti, iltisakı veya örgütle irtibatı olan 196 personel kamu görevinden, 112 personel Türk Silahlı Kuvvetleri'nden, 24 personel Sahil Güvenlik Komutanlığı teşkilatından, 2 bin 360 personel de Emniyet Genel Müdürlüğü teşkilatından çıkarıldı, bu kişilerin memuriyetleri sona erdi.

2010 KPSS

670 sayılı "Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler Hakkında Kanun Hükmünde Kararname", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 10-11 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de genel yetenek ve genel kültür test sonuçlarına göre veya bu sonuçlar da esas alınmak suretiyle atanan personelin atama işlemlerinin geçerliliği devam edecek ancak bu sınav sorularını ve/veya cevaplarını hukuka aykırı şekilde sınav öncesinde ya da sınav sırasında elde ettiği tespit edilen kişilerin atamaları iptal edilecek.

Genelkurmay Başkanının atanması

Kararnamede, "Genelkurmay Başkanı, orgeneral ve amiraller arasından, Bakanlar Kurulunun teklifi üzerine Cumhurbaşkanınca atanır" ifadeleri yer aldı.

TSK'dan ayrılan pilotlar

OHAL kapsamında çıkarılan 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyle herhangi bir nedenle TSK'dan ayrılan veya ilişiği kesilen pilot subaylar, gerekli şartları sağlamaları ve başvurularının uygun görülmesi durumunda TSK'da görevlendirilebilecek. 

Konular: Sağlık Bakanlığı, askeri hastane, resmi gazete, ohal,

Yorumlar