GÜNDEM

İşte Reina katliamcısının eğitildiği kamp!

Reina katliamcısı Masharipovu, DAEŞ'ın Afganistan'da Uygur, Özbek, Kazak, Kırgız, Azeri ve Türkmen Dağıstanlılar için kurduğu "özel birlik"te eğitildiği ortaya çıktı.

İşte Reina katliamcısının eğitildiği kamp!
Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul'daki Reina gece kulübünde 39 kişiyi katleden dinci terörist Abdulkadir Masharipov'un, Afganistan'daki kamplarda eğitildiği ortaya çıktı. 2010 yılından itibaren artarak yapılanan terör ağının Irak ve Suriye'den sonra yeni hedefinin Türkistan olduğu, Anadolu'nun da hedefleri arasında bulunduğu belirlendi. Suriyeve Irak'ta bulunan yabancı uyruklu teröristler arasında Orta Asya kökenlilerden özel birlikler oluşturuldu. Bunların tamamına yakınının Uygur, Özbek, Kazak, Kırgız, Azerbaycan, Türkmen, Dağıstan kökenli oldukları tespit edildi. 

Orta Asya ülkelerinden Suriye'ye gelen gruplar arasında Selefilik de dikkat çekiyor. Aileleri ile birlikte gelen militanlar, inandıkları İslam'ı yaşayacakları yeni bir yurt bulduklarını belirterek kendilerini "muhacir" olarak adlandırıyor. Bu gruplar, 2014'ten itibaren Musul, Rakka ve İdlib bölgesine geçti.İlk durakları, Tora Bora dağları oluyor  

Türkçe Konuşan Ülkeler Gazeteciler Derneği'nin hazırladığı raporda Afganistan-Pakistan hattında El Kaide, Taliban örgütlerinden doğan DEAŞ'ın kampları anlatıldı. Asyaülkelerinden gelen militanların eğitildiği belirtilen raporda şu çarpıcı bilgiler yer aldı:

"Türki Cumhuriyetlerden örgüte katılacak olan bir gencin ilk durağı bu kamplar oluyor. Suriye'de faaliyet gösteren teröristlerin önemli bir bölümü Afganistan'da Celalabad'ın 35 kilometre güneyinde Pakistan sınırına bir günlük yürüme mesafesinde bulunan Tora Boradağları ve çevresinde bulunan kamplarda eğitiliyor. Gençler ardından Irak ve Suriye'ye gönderiliyor. Orta Asya'daki Fergana Vadisi'nde artık sayıları yüzlerle ifade edilen kamp bulunuyor."

Konular: reina, daeş, suriye,

Yorumlar