GÜNDEM

İşte S400 hava savunma sisteminin özellikleri!

Türkiye ile Rusya'nın yüksek irtifa hava savunma sistemi S-400 konusunda anlaşmaya vardığına dair Kremlin'den ilk açıklama bugün gelirken, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya ile S-400 füzeleriyle ilgili görüşmelerin sürdüğünü ancak henüz imza noktasında olmadıklarını söyledi. Peki S-400 füzelerinin özellikleri...

İşte S400 hava savunma sisteminin özellikleri!
Türkiye'nin füze ve hava savunma sistemi ihtiyacına yönelik olarak başlatılan program, çeşitli anlaşmalar ışığında kararlılıkla devam ediyor. İki farklı yöntemle hazırlanan projede ilk aşamayı satın alma yoluyla acil ihtiyacı temin etme yöntemi oluşturuyor. İkinci aşama ise Türkiye'nin yerli ve milli hava ve füze savunma sistemini hayata geçirmesi. 

Çalışmalar kapsamında Rusya'dan dikkatleri çeken bir gelişme paylaşıldı. Rusya Devlet Başkanı'nın Sözcüsü Dmitri Peskov tarafından verilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, S-400 sistemlerinde anlaştı.

Türkiye'nin yüksek irtifa hava savunma sistemi olan S-400'lerle ilgilendiği ve füzelerin üreticisi Rusya'daki yetkililerle görüştüğü geçtiğimiz haftalarda edinilen bilgiler arasındaydı.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi halinde; Türkiye, acil ihtiyacı olan uzun menzilli hava savunma sistemini Rusya'yla birlikte geliştirecek.Türkiye için ilk olacak

S-400'lerin alınmasıyla birlikte Türkiye için de savunma alanında bir ilk gerçekleşecek. Bu kapsamda Türkiye ilk kez 'kullanımı kendisine ait olan' bir füze savunma sistemiyle askeri faaliyetlerde bulunabilecek.

NATO'nun diğer üyeleri de kullanıyor

NATO üyesi olan Türkiye'nin Rusya'dan savunma sistemi konusunda anlaşmasının oluşturacağı durum da tartışmalara konu olmuştu. Elde edilen bilgilere göre NATO'nun diğer üye ülkelerinde de Rusya'dan alınan benzer sistemler aktif olarak kullanılıyor. 

Romanya, Bulgaristan ve Almanya, S-300 ve S-200 füze savunma sistemlerini kullanıyor. 

S-400 sisteminin saha kabiliyeti Türkiye'nin savunma ihtiyacını büyük oranda sağlayabilecek. Bu kapsamda sistemin özellikleri dikkati çekiyor. "Başımızın çaresine bakmak durumundayız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta Rusya temasları sonrası uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Rusya'dan hava savunma sistemleri (S-400) satın alınması konunda görüşmeler yaptıklarını açıklayan Erdoğan, "NATO içinde bu imkanları yakalayamıyorsak, o zaman elbette başımızın çaresine bakmak durumundayız" dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Putin'le geçtiğimiz günlerde görüşmesi sonrası dönüş yolunda önemli açıklamalarda bulundu."En yakın Rusya"

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Şubat ayının sonunda yapmış olduğu açıklama ile S-400 sürecine işaret etmişti.

Bakan Işık'ın açıklamasından öne çıkan ifadeler şöyle:

"İnşallah Türkiye kendi hava ve füze savunma sistemini geliştirecek. Ama bu noktaya gelene kadar ihtiyacımızın karşılanması için çok değişik ülkelerle, şirketlerle görüşüldü. Çin noktası vardı en son vazgeçilmişti. Ama şimdi tekrar yapılan görüşmelerde en yakın şu ana kadar Rusya'nın S-400 füzeleri gözüküyor. Burada da yapılan çalışmalarda, görüşmelerde belli bir ilerleme sağlandı ama henüz yarın imza atacak noktada da değiliz. Belirgin bir ilerleme sağlandığını söylemek durumundayım."

Milli Savunma Bakanı Işık, bugün de gelişmelerin ardından değerlendirmelerde bulundu. Bakan Işık, "Görüşmelerde ilerleme var ama bugün imza noktasında değiliz" dedi.

Rusya 'hazırız' mesajı vermişti

Rusya Sanayi Bakanı Denis Manturov da, ilgili anlaşmanın imzalanması halinde S-400 füze savunma sistemlerinin Türkiye'ye sevk edilebileceğini duyurdu. İlk iddialara göre de anlaşma durumunda Rusya, üç sistem S-400'ü hazır olarak Türkiye'ye sevk edebilir. Anlaşma kapsamında S-400'ün hangi sürümüyle projenin başlatılabileceği ise henüz açıklanmadı.

 

Konular: fikri ışık, rusya, erdoğan, s400,

Yorumlar

  • bîzim basında s- 400 füzelerinin alınmasının sakıncalarını anlatıyorlar boşuna işe yararmı yaramazmı tartışması beni rahatsız ediyor. neden işe yaramassa abd yetkilileri genl . kurmay başkanları tedirgin oluyor. yoksa ileride hava taruzumu yapacaklar korkusu bende oluştu. demeki s-400 hava savunma güzesi almamız ne kadar önemli dost olmayan abd tedirginse Türkiye doğru yolda acele alınmalı kötü işe yaramasada abd ye korku veriyor olmadı önemli haluk bilge