İYİ Parti'den YSK’ya iki yeni başvuru

İYİ Parti, Bursa Mustafakemalpaşa ve 24 Haziran seçimlerinin iptali için YSK’ya başvurdu.

Gündem 13.05.2019, 12:35 13.05.2019, 13:52
İYİ Parti'den YSK’ya iki yeni başvuru

YSK’nın İstanbul seçimlerini sandık kurullarının memur üyelerden oluşmaması nedeniyle iptal etmesinin ardından İYİ Parti, aynı sebeple Bursa Mustafakemalpaşa ve 24 Haziran seçimlerinin iptali için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuru yaptı.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, YSK’ya gelerek yeni dilekçe verdi. YSK’ya gelişinde basın mensuplarına açıklama yapan Seymen, YSK'nin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini, sandık kurul başkan ve üyelerinin kamu görevlisi olmaması nedeniyle iptal ettiğini hatırlatarak, bu kararın tekrar değerlendirilmesi için yaptıkları başvurunun "jet hızı" ile reddedildiğini söyledi.

“Mustafakemalpaşa tekrar değerlendirilsin”

Seymen, buna rağmen, Mustafakemalpaşa ilçesiyle ilgili ret kararının, YSK'nin İstanbul kararı doğrultusunda tekrar değerlendirilmesi için YSK’ya müracaat edeceklerini bildirdi.

31 Mart seçimleriyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dışında ilçe belediye başkanlıkları ve belediye meclis üyelikleri için de iptal istemiyle daha önce başvuru yaptıklarını hatırlatan Seymen, bugün ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimi'nde de sandık kurulları aynı şekilde oluşturulduğundan tam kanunsuzluk sebebiyle bu seçimlerin de iptal edilmesi yönündeki müracaatlarını yapacaklarını belirtti.

“YSK'dan bunların tespit edilmesini talep ediyoruz”

24 Haziran seçimlerinde sandık kurulu başkanlarının kamu görevlisi olmadığı yönünde bir tespitlerinin bulunup bulunmadığının sorulması üzerine Hasan Seymen, sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin listelerinin siyasi partilere verilmediğine dikkati çekti. Seymen, "AK Parti'nin yaptığı müracaat nasıl incelendiyse, nasıl ilçe seçim kurullarına talimat verilerek bunlar tespit edildiyse, biz YSK'dan bunların tespit edilmesini talep ediyoruz." diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar (0)