GÜNDEM

Kahvehaneden süzülen tarih kokusu

Sivas’ta Turgut Becerik tarafından işletilen kahvehane, bilindik kahvehane imajını alt üst etti, kahvehane içerisindeki asırlık malzemeler ile müzeyi andırıyor.

Kahvehaneden süzülen tarih kokusu

Sivas’ta Çarşıbaşı Mahallesi’nde Turgut Becerik tarafından işletilen kahvehane, bilindik kahvehane imajını alt üst etti. Kahvehane içerisindeki yüzlerde antika olarak kabul edilebilecek eşya ile adeta müzeyi andırıyor.

Becerik, 1996 yılında bir hurdacıdan aldığı eski demlik ile başladığı tarihi eşya toplayıcılığı ile bugün sayısını bilmediği kadar çok tarihi eşyaya sahip oldu.
Eşyalar arasında; asırlık silahlardan, semaverlere ve Sivas’ta geçmişte günlük yaşantıda kullanılan araç-gereçler yer alıyor. Becerik, 11 yıl boyunca biriktirdiği tarihi malzemeleri ise işlettiği kahvehanede sergiliyor.

Tarihi eşyaları biriktirmeye 1996 yılında başladım

İşlettiği kahvehanesinin her yanını antika eşyalar ile süsleyen Sivaslı esnaf, bu şekilde müşterilerine muhabbet ve sohbet edebilecekleri hoş bir ortam oluşturmayı amaçladığını belirterek, “Umuma açık bu mekanda herkesin hoşnut olabileceği, muhabbet sohbet edebileceği bir ortam oluşturmak istedik. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Tarihi eşyaları biriktirmeye 1996 yılında başladım. İlk parça hurdacıdan aldığım bir demlik oldu. O demliği halen saklıyorum. Bu işi sevince toplamaya devam etim. Köyleri gezdim, halk pazarlarına baktım ve bu ortamı oluşturdum. Bundan sonra da yaradan ömür verdiği sürece devam etmeye çalışacağız. Bir şeyi sevdiğinde arkası geliyor. Hedefine ulaşıyorsun" dedi.

Konular: kahvehane, asır, müze,

Yorumlar