GÜNDEM

Kamuda PKK avı! 15 bin kişi ihraç edilecek

Hükümet devlet içerisinde yuvalanan FETÖ'cülerden sonra bir diğer terör örgütü olan PKK'nın uzantıları için harekete geçti. 40 bin memur tek tek incelenerek, 15 bini ihraç edilecek.

Kamuda PKK avı! 15 bin kişi ihraç edilecek
Hükümet terörizmle mücadelede yeni güvenlik konsepti yürürlülüğe girerken, terör örgütü PKK'nın tüm kamu kurumlarında yuvalanmış olan uzantılarının temizlenmesi için düğmeye basıldı.

Çalışma kapsamında devlet memurları kanunu başta olmak üzere yeni hukuksal düzenlemeler yapılacak. Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'nca yürütülen çalışmalar tamamlanarak yürürlüğe konulacak. Devlet içinde devlete ihanet edene kesinlikle fırsat verilmeyecek. Yurtdışında yürütülen lobi faaliyetleri konusunda da bir dizi adım atılacak. Ülkelerine ihanet eden bu odakların yurtdışı bağlantıları kesilecek.

40 bin kişiden 15 bin ihraç

Hakkında soruşturma açılan ve teknik takibe takılan 40 bine yakın isim hakkında yürütülen inceleme tamamlandı. Bu isimler içinde örgüte doğrudan destek veren, bunlara bağlı derneklerde aktif çalışan, belediyelerin organizasyonlarında yer alan, çocukların dağa çıkmasını teşvik eden isimler de yer alıyor. Terör örgütünün Avrupa'daki organizasyonlarında görev alanlar da bu kapsamda değerlendirildi. Bu listede yer alan yaklaşık 15 bin kişinin örgütle bağlantısı ortaya kondu.

Kamuda görevli olanlar ihraç edilirken, belediye ve diğer kuruluşlardakilerin de işine son veriliyor.

Sosyal medyada da PKK avı

Kamuda sosyal medya üzerinden terör örgütü PKK'yı destekleyen, devletin imkânlarını kullandıran tek bir personel kalmayacak. Twitter, Facebook gibi sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlarda PKK'yı destekleyen, devletin imkânlarını örgüte kanalize edenler hakkında soruşturma açılırken, taşeron işçilerin kadroya alınmasında da bu tablo dikkate alınacak. Örgüt bağlantılı personel alımı, finansman akışına yönelik bulgular ışığında yürütülen soruşturmalar da "terörün finansmanı suçu" kapsamında değerlendiriliyor.

Özellikle bölgedeki belediyelerde çalışan taşeron personel konusunda hassas bir çalışma yürütülüyor.

HDP'li belediyeler militan yuvası

İçişleri Bakanlığı'nca 11 Eylül'den bu yana DBP'de olan 3'ü büyükşehir, 4'ü il belediyesi olmak üzere 35'in üzerinde belediyeye kayyum atandı. HDP'li belediyelerin bugüne kadar yaptığı ihalelerden personel alımına kadar tüm çalışmaları mercek altına alındı.

Bu belediyelerin elindeki gençlik merkezi, kampı, halk merkezi başta olmak üzere terör propagandası, militan devşirme amaçlı kullanılan sosyal kuruluşlar kamuya devrediliyor.

Konular: örgüt, ihraç, memur, terör,

Yorumlar