GÜNDEM

Kanada'dan mültecilere eve dönüş yardımı

Terör örgütü DAEŞ'ten temizlenen bölgelerde yaşayan ve evlerine dönmek isteyen Iraklılar ve Suriyeliler için, Kanada yönetimi 28 milyon 35 bin dolarlık yardım bütçesi ayırdı

Kanada'dan mültecilere eve dönüş yardımı
Kanada, terör örgütü DAEŞ'ten kurtarılan bölgelerdeki evlerine dönmek isteyen Iraklılar ve Suriyelilere destek için 28 milyon doları aşkın yardım yapacak.

Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin aktif olarak DEAŞ ile mücadeleyi ve krizden etkilenenleri desteklemeye devam ettiğini belirtti.

ABD'nin başkenti Washington'da 22 Mart'ta gerçekleştirilecek DAEŞ'e Karşı Küresel Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacağını duyuran Freeland, bu etkinlikte Temmuz 2016'daki son toplantıdan bu yana söz konusu terör örgütüyle mücadelede kaydedilen ilerlemenin değerlendireceği bilgisini verdi.

Kanada'nın bölge insanına destek olmak için 28 milyon dolar civarında yardım sağlayacağını aktaran Freeland, şu ifadeleri kullandı:

"Bu destek, nüfusun acil ihtiyaçlarını gidermeye ve sivillerin DAEŞ'ten kurtarılan bölgelerdeki evlerine dönmelerine yardımcı olacak. Kanada, DAEŞ'i yenmek ve bu uzatılmış çatışmadan etkilenen çocukları, kadınları ve erkekleri desteklemekte kararlıdır. Ortadoğu halkını destekleyeceğiz ve DAEŞ'in yenilgisini hızlandıracak koalisyon ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğiz."

Belirlenen yardımların Birleşmiş Milletler (BM) programları aracılığıyla yapılacağına değinen Freeland, dağıtımı gerçekleştirecek organizasyonların isimlerinin güvenlik nedeniyle açıklanmayacağını sözlerine ekledi.

Konular: mülteci, kanada, daeş,

Yorumlar