GÜNDEM

Kapağı asırlardır açılmayan lahidin içindeki gaz Ankara'yı harekete geçirdi!

İznik'te bulunan ve kapağı asırlardır hiç açılmayan lahidin içinde biriken gaz, Ankara'yı ve bilim dünyasını harekete geçirdi. Lahit içerisindeki gaz için ise Ankara'dan uzman ekip devreye girdi.

Kapağı asırlardır açılmayan lahidin içindeki gaz Ankara'yı harekete geçirdi!
Bursa'nın İznik ilçesinde asırlarca kapağı hiç açılmayan lahidin uzman ekip tarafından tahliye edileceği bildirildi. Lahidin içinde sıkışmış gazın bilim dünyası için çok önemli olduğu öne sürüldü.

İznik ilçesinde daha evvel 3 lahit mezarın bulunduğu zeytinlikte geçen ay yeni bir lahit daha ortaya çıkmıştı. Definecilerin kazıp üst kapağını ortaya çıkarttığı tarihi mezar, İznik Müze Müdürlüğüne bağlı arkeolog ve sanat tarihçileri tarafından incelenip tekrar toprakla kapatıldı.

Bilin dünyası için oldukça önemli

Lahide Ankara'dan gelecek olan uzman bir ekip müdahale edecek. Kapağı hiç açılmayan lahidin içinde biriken gazın bilim dünyası için önemli olduğu ileri sürüldü.24 saat korunuyor

24 saat jandarma ve polis kontrolünde olan lahidin içinde asırlardır biriken gazın uzman ekip tarafından özel bir sistemle tahliye edileceği ifade edildi.

Konular: ankara, Bilim, iznik, bursa,

Yorumlar