GÜNDEM

Kati Piri: Darbeyi kimin yaptığını bilmiyoruz

15 Temmuz darbe girişiminin FETÖ tarafından organize edildiğine Avrupa ikna olmadı. AP Türkiye raportörü Kati Piri, "15 Temmuz'da ne olduğunu, kimin yaptığını bilmiyoruz. Sadece varsayımlar var" dedi.

Kati Piri:  Darbeyi kimin yaptığını bilmiyoruz
Strazburg’da Türkiye oturumu sonrasında bir grup gazeteciyle bir araya gelen Avrupa Parlamentosu Türkiye raportörü Kati Piri, 15 Temmuz’un arkasında Gülen Hareketi’nin olup olmadığına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

"Ne olduğunu kimin yaptığını bilmiyoruz'' 

“15 Temmuz gecesine dair 16 Temmuz’da var olan soruların hepsi bugün de aynen ortada. Ne olduğunu, kimin yaptığını bilmiyoruz. Darbede farklı gruplardan bireylerin bulunduğuna dair varsayımlar var. Maalesef araştırmacı gazetecilerin gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarabileceği bir ortam da yok.”

"Gülen'in yptığına dair açık delil bulunmadı''  

AP’deki Sosyal Demokratlar grubunun Başkan Vekili Knut Fleckenstein da darbenin arkasında FETÖ'nün bulunduğuna dair açık delil bulunmadığını dile getirdi.

Avrupa'ya delillerden sadece birkaçını hatırlatalım;

Darbe girişiminin FETÖ tarafından düzenlendiğine dair en çarpıcı kanıt, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın ifadeleriyle netleşmişti. Orgeneral Akar olay gününe ilişkin ifadesinde, rehin alındığı sırada darbeci askerlerden Tuğgeneral Hakan Evrim'in, "Sizi kanaat önderimiz Fetullah Gülen ile görüştürelim." dediğini anlatmştı. 

-Asker üniformasıyla yakalanan eski FETÖ'cü polisler
-15 Temmuz gecesi FETÖ’cü 20 ‘imam’ ve ‘abi’nin darbenin merkezi Akıncılar Üssü’nde toplanması. 
-Adil Öksüz'ün (FETÖ'nün Hava Kuvvetleri imamı) darbe gecesi Akıncı Üstünde olması.
-246 vatan evladının FETÖ'cü hainler tarafından şehit edilmesi...
-Meclis'in bombalanması


 

Konular:

Yorumlar