GÜNDEM

Katil Esed'den PYD/PKK'ya özerklik açıklaması

Suriye katliamcısı Beşşar Esed, terör örgütü PYD/PKK'nın Suriye’nin kuzeyinde özerklik istemesinin savaş koşullarında açıklanabilir olduğunu ancak barış zamanında bunun için bir neden bulunmadığını söyledi.

Katil Esed'den PYD/PKK'ya özerklik açıklaması
Suriye'deki iç savaşta milyonların kaderiyle oynayan yüz binlerce insanı katleden Beşşar Esed, ülkenin kuzeyindeki bölgeyi şu an için kontrol edemediğini belirterek, terör örgütü PYD/PKK'nın ülkenin kuzeyinde özerklik istemesinin savaş koşullarında açıklanabilir olduğunu ancak barış zamanında bunun için bir neden bulunmadığını söyledi. 

Rus Sputnik'in açıklamalarını duyurduğu Esed şunları söyledi:

 “Barış zamanında özerklik ya da konfederasyon ya da başka bir yönetim tarzından söz edecek olursak, bu konu anayasaya bağlı olacak. Zira Suriye, farklı kültürlerin, etnik grupların, dinlerin, mezheplerin bir arada bulunduğu bir ülke. Bu nedenle, bu sosyal karmanın hiçbir kısmı Suriye’nin geleceğini tek başına tayin edemez, bunun için oybirliği gerekli.”

Esed, bu doğrultuda PYD/PKK'nın özerklik talebi için yeni anayasayla ilgili müzakerelerin beklenmesi gerektiğini söyledi. Esed, Kürtlerin ezici çoğunluğunun özerklik ya da konfederasyon fikrine hiçbir zaman inanmadığını da kaydetti.

Konular: rejim, barış, özerklik, pyd,

Yorumlar