GÜNDEM

Kemal'in diktatör Fidel Castro'su

CHP Genel Müdürü her seferinde Türkiye'nin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a diktatör diyor. Kılıçdaroğlu diktatör aramak istiyorsa 50 yıl boyunca aynı adam ve sonrasında 10 yıl boyunca onun atanmış kardeşi tarafından yönetilen Fidel Castro'nun Küba'sına bakması yeterli olacaktır. 

Kemal'in diktatör Fidel Castro'su
TÜRKİYE HABER MERKEZİ/ ÖZEL

 Avrupa'da kapı kapı dolaşıp Türkiye'yi kötüleyen vatan haini Can Dündar ile diğer gazeteciler için Türkiye'de baskı rejimi olduğunu söyleyen ve yüzde 52 ile Türkiyenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayip Erdoğan'a diktatör diyen Kemal Kılıçdaroğlu, 50 yıl boyunca ülkesine ve vatandaşlarına baskıdan başka bir şey vaddetmeyen  Fidel Castro için twitter hesabından mesaj yayımladı.

CHP Genel Müdürü Kemal Kılıçdaroğlu, Küba'nın eski Devlet Başkanı Fidel Castro'nun 90 yaşında yaşamını yitirmesi nedeniyle yayımladığı mesajda "Tarih seni asla unutmayacak Fidel Castro" dedi.

"Atatürk'ü örnek aldı'' 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, resmi Twitter hesabı üzerinden Fidel Castro ile ilgili paylaştığı mesajında, "O, Atatürk’ün verdiği mücadeleyi örnek almış, halkının özgürlüğü için mücadele vermiş bir liderdi. Tarih seni asla unutmayacak Fidel Castro"ifadelerini kullandı.
Fidel Castro'nun Küba'sı


1.Küba’da Devlet Başkanı Fidel Castro’nun göreve geldiği 1959 yılından bu yana, mahkum sayısının 4,000'den 100 bine çıktı.

2.Küba İnsan Hakları ve Ulusal Uzlaşma Birliği başkanı Elizardo Sanchez, Küba’daki hapishanelerde uzun saatler uykusuz bırakılmak gibi psikolojik işkencelerin de yaygın olarak uyguladığını belirtmişti.

3. Küba’da, şuanda hapishanede olan düşünce suçlularının sayısının da en az 300 olduğunu söyledi.

4.Küba'da hapishaneler 1988 yılından bu yana denetlenmedi.

5.Birleşmiş Milletler ve Uluslararası İnsan Hakları grupları, Küba hükümetini politikaları aleyhinde konuşan kişileri hapse attığı gerekçesiyle eleştiriyor.

6.Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi ve Uluslararası insan hakları örgütlerine göre dünyanın muhalefet ve basın özgürlüğünü sıralamasında sondan 13.olan bir baskı rejimidir. 7.Şairlerin, aktivistlerin, muhaliflerin, eşcinsellerin ölüm oruçlarında öldüğü; rejim harici tüm siyasetin yasak olduğu bir ülkedir.

8.Çin, Kuzey Kore ve İran ile birlikte interneti sansürleme eylemini ilk defa hayata geçiren rejimlerden biridir.

9.Bilgiye erişimi yasakladığı için 2003'ten 2008'e kadar AB'nin yatırımlarına maruz kalmıştır.

Hiç bir toplum 50 yıl boyunca aynı adam ve sonrasında 10 yıl boyunca onun atanmış kardeşi tarafından yönetilmeyi gönüllü olarak kabul etmez.Bu bile Küba'da muhaliflerin başına neler gelmiş olabileceğini anlamak için yeterli bir veri sayılabilir. 

Konular: fidel castro, küba, erdoğan, can dündar,

Yorumlar