GÜNDEM

Kılıçdaroğlu, HDP'ye teşekkür etti

Referandum sonrası CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında ilk defa konuştu. Referandum çalışmalarını birlikte yürüttüğü HDP'ye teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Kılıçdaroğlu, tehditvari açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, HDP'ye teşekkür etti
Referandum sonrası gözler parti liderlerinin yapacağı grup toplantısı konuşmalarına çevrilmişti. Başbakan Yıldırım ve MHP Lideri Bahçeli referandum sonucunda kazananın Türkiye olduğunu vurgulayıp yapıcı konuşmalar yaparken, CHP grubunda atmosfer bunun tam tersiydi.

"Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor"

Referandum sonrası yapılan ilk grup toplantısında CHP salonu "Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor." tehditleri ile inledi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ise yapılan sloganlara 'Daha devam edeceğim" diyerek cevap verdi.

Milletin kararına saygı duymadı

Kılıçdaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada referandumun adil bir ortamda yapılmadığını iddia ederek, "Anayasada öngörülen kurallara göre bir halk oylaması yapılmadı. Eşit olmayan koşullarda bir referandum yapıldı. Meşruiyeti tartışmalı olan bir anayasa değişikliğini referanduma götürdük. Demokrasiyi reddeden bir anayasa değişikliğinin meşruiyeti tartışılır. Bu anayasa değişikliğinin meşruiyeti tartışmalıdır. Demokrasiyi yok eden bir anayasa değişikliği olamaz. Yürürlüğe girebilir ama meşruiyeti tartışmalı olacaktır. Bugün bu baskı anayasasına hayır diyenlerin oranı yüzde 50'nin üzerinde." ifadelerini kullandı.HDP'ye teşekkür etti

Referandum çalışmalarını beraber yürüttüğü HDP'ye de teşekkür etmeyi unutmayan Kılıçdaroğlu, "İzin verirseniz Saadet Partili olsun olmasın, bütün mütedeyyin kardeşlerime yürekten teşekkür ediyorum, gidip hayır oyu kullandıkları için. Vatan Partisi ve üyelerine, ÖDP'nin genel başkan ve üyelerine, üst düzey yöneticileri hapiste olmasına rağmen HDP'ye, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki vatandaşlarıma teşekkür ediyorum. Türkiye'nin bekasını her şeyin üzerinde tutan ülkücü ve milliyetçilere teşekkür ediyorum. Hepimiz demokrasi paylasında birleştik. Bu bir demokrasi destanıdır. Gerçekten de bir tarih yazdık, bu bir demokrasi destanıdır." dedi.

YSK'ya başvuru

Gergin olduğu gözlenen Kılıçdaroğlu, referandum için YSK'ya yapacakları başvuruyu hatırlatarak "Bu seçim mühürsüz seçimdir. Bu seçimin mühürü yoktur. 24 milyon oyun namusu için bugün YSK'ya başvuruyoruz.YSK, öyle anlaşılıyor ki gücünü halktan, hukukun üstünlüğünden anayasadan değil belli bir merkezden, siyasi otoriten almaktadır. Belli siyasi otoriteden alınan güç, güç değildir; demokrasiye ihanettir." dedi.

Konular: kemal kılıçdaroğlu, referandum, Chp,

Yorumlar