GÜNDEM

Kılıçdaroğlu milleti tehdit etti!

Son Parti Meclisi’nde “direniş” kararı alan CHP’liler dün başka grupları da yanlarına alarak TBMM’ye yürümek istemesi kamuoyunda provokasyon endişesi taşıyor.

Kılıçdaroğlu milleti tehdit etti!
TBMM Anayasa Komisyonu'ndaki müzakereleri 10 gün süren partili cumhurbaşkanlığını içeren 18 maddelik anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerine dün Genel Kurul'da başlandı. Ancak anamuhalefet partisinin tehdit ve hakaretlerinin gölgesinde başlayan görüşmeler hem milletvekilleri hem de toplumda gerginliğe neden oldu.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'kanlı tehdidi' ve 'hain ithamı' ile başlayan görüşmelerinin 24 Ocak'a kadar bitirilmesi öngörülüyor. Meclis'te başlayan Anayasa görüşmeleri Kılıçdaroğlu'nun tehditleri nedeniyle bazı mihraklar tarafından sabote edileceğinden endişe ediliyor.

'Kan dökmeden getiremezsiniz'

Türkiye'nin önünü açacak ve koalisyonları ortadan kaldıracak sistem değişikliğine karşı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tehdit içeren açıklamaları şöyle:
Kılıçdaroğlu, başkanlık sistemi tartışmalarıyla ilgili “Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz" dedi.
“Terörün nedeninin başkanlık sistemi" olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısındaki konuşmasında, Türkiye'de akan kanın durmasının yolunun “Başkanlığa dur demekten geçtiğini" iddia etti.

'Kanımızın son damlasına kadar' 

Bir siyasi parti liderinin kullanmaktan özellikle kaçınması gereken ifadeleri rahatlıkla telaffuz etmesi toplumda da rahatsızlığa neden oluyor. Başkanlık sisteminin ülkeyi bölme projesi olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye'nin bekası için, bayrağı için, vatanı için kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Demokrasi diyor ama...  

“Böyle bir demokrasiyi bizim bedenimizi çiğnemeden hayata geçiremezsiniz. Bir tek CHP'li Meclis'te olsa sen bunu gerçekleştiremezsin" diyen Kılıçdaroğlu, tehdit etti.
Kılıçdaroğlu hafta sonu Tekirdağ'da yaptığı konuşmada ağır ithamlarda bulundu. Sandık ve parlamento iradesine saygıdan bahsettiği halde kaba kuvveti gerekirse kullanacağının işaretlerini veren sözlerler, 'Bu anayasa değişikliği parlamento geleneğine ihanettir. Pazartesiden itibaren parlamentoyu izleyin" ifadeleriyle hem milletvekillerini hain ilan etti hem de tehdit etti.

CHP ateşle oynuyor

Cumhurbaşkanlığı sistemini esas alan anayasa değişiklik teklifinin görüşmeleri başlamadan CHP'nin provokasyonları başladı. Son olarak başkanlığı ihanet olarak niteleyip AK Parti ve MHP'ye ağır ifadeler kullanan Kılıçdaroğlu, Pazartesiden itibaren sokağa çıkacakları mesajı verdi. Kamuoyu provokasyon endişesi yaşarken, dün CHP'lilerin başını çektiği grup Meclis'i basmaya kalktı.
Anayasa değişiklik teklifine ilişkin yasa değişikliğini protesto için CHP'nin çağrısı üzerine Güvenpark'ta toplanan ve içlerinde yasadışı sol örgütlere mensup kişilerin olduğu grup Meclis'e yürümek istedi. Günlerdir 'rejim değişiyor' yalanıyla propaganda yapan CHP'li vekiller, anayasa görüşmelerini baltalamak için provokasyona sarıldı. Sezgin Tanrıkulu, Eren Erdem, Aykut Erdoğdu, Mahmut Tanal'ın aralarında olduğu CHP'li vekiller Meclis'e yürüyen grubun en önünde yer aldı. Güvenpark'ta toplanıp Meclis'e yürümek isteyen gruba polis izin vermedi.

 

Konular: Tbmm, meclis, başkanlık, Chp,

Yorumlar