Kılıçdaroğlu’nun yalanlarına TRT’den cevap: Hiç kimse işinden edilmedi ve sürülmedi

TRT Genel Müdürlüğü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'İstihdam Fazlası Personel İddialarını' yalanladı. Yapılan açıklamada başka kurumlara atanan çalışanların hiçbir hak kaybına uğramadığı vurgulandı.

Gündem 21.05.2019, 12:50 21.05.2019, 12:50
Kılıçdaroğlu’nun yalanlarına TRT’den cevap: Hiç kimse işinden edilmedi ve sürülmedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup toplantısında yaptığı konuşmada TRT personeline yönelik iddialarına cevap geldi. Yapılan açıklamada ihtiyaç fazlası personel olarak belirlenen 169 kişinin atandıkları kurumlarda hiçbir hak kaybına uğramayacakları belirtildi.

TRT Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun TRT Haber’de canlı yayınlanan partisinin grup toplantısında ifade ettiği iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. İlgili personel hak kaybına uğramamış, iddia edildiği gibi işlerinden edilmemiş ve sürülmemişlerdir.

“Tüm hakları aynı kalacak”

Kamu kurumlarında çalışanların, Devlet Personel Başkanlığı aracılığıyla ihtiyacı olan diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakledilmesi uygulaması olan İFP, TRT’de 2018 yılı Temmuz ayında çıkan emeklilik teşvikinden faydalanmayan çalışanlar arasından belirlenmiştir.

Uzun ve titiz bir çalışmanın sonucunda İFP olarak belirlenen 169 kişi (26’sı kendi isteğiyle), atanacakları kurumlarda TRT’de iken almış oldukları maaş, ek gösterge, varsa ikramiye, zam ve tazminat haklarını aynı şekilde almaya devam edeceklerdir.

Çıkış noktası kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı olan bu uygulamada, çalışanlar hiçbir hak kaybı olmaksızın sadece yer değiştirmiş olmaktadır.

“Kişisel yetenekleri ve ihtiyaca göre görevlendirildiler”

Devlet Personel Başkanlığı, İFP uygulamasına alınan kişileri, iddiaların aksine kişisel yetenekleri ve diğer devlet kurumlarının ihtiyaçlarını gözeterek görevlendirmektedir.

Engelli, gazi, şehit-gazi yakını ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu gereği TRT’de çalışan kişiler (kendi isteği ile olanlar hariç) İFP olarak değerlendirilmedi.

1 Mayıs 1964’te kurulan Türkiye Radyo Televizyon Kurumu 55 yıldır ülkemize hizmet etmektedir. Bugün TRT dünyanın en büyük medya kuruluşları arasında yerini almıştır. Kamu yayıncılığı sorumluluğu ile hareket eden TRT; ülkemizin kültür, sanat ve eğitimine önemli destekler sağlarken izlenme raporlarına göre Türkiye’de en çok izlenen kanalları bünyesinde bulundurmaktadır. Ayrıca farklı dillerde yaptığı uluslararası yayınlarıyla Türkiye’nin gücünü, sesini ve değerlerini tüm dünyaya yansıtmaktadır. Kamuoyunun bilgisine sunarız…”

 

 

Yorumlar (0)
17°
kapalı
Namaz Vakti 30 Mayıs 2020
İmsak 03:33
Güneş 05:28
Öğle 13:07
İkindi 17:05
Akşam 20:35
Yatsı 22:21
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P