GÜNDEM

Kız öğrenci yurdunda yangın: 11 öğrenci ile 1 çalışan hayatını kaybetti

Adana Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda yangın çıktı. Yangında 11 öğrenci ile 1 çalışan can verdi, 22 kişi yaralandı.

Kız öğrenci yurdunda yangın: 11 öğrenci ile 1 çalışan hayatını kaybetti
Dün akşam saatlerinde Aladağ İlçesi Sinanpaşa mahallesinde bulunan ve çevre köylerde oturan ailelerin ortaokul ve lise dengi okullarda öğrenim gören kız çocuklarının kaldığı yurtta yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen nedenle çıkan yangın kısa sürede büyüdü. 34 öğrencinin kaldığı yurtta, 11 öğrenci ile 1 yurt çalışanı hayatını kaybetti, 22 öğrenci yaralandı.Adana Valisi 12 cenazeye ulaştık 

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdunda çıkan yangınla ilgili, "12 cenazeye ulaştık, yaralanan 22 kişi de hastanelere kaldırıldı." dedi.

11 öğrenci 1 çalışan hayatını kaybetti 

Yangınla ilgili bilgi kirliliği sürerken NTV'de canlı yayına bağlanan Adana İtfaiye Daire Başkanı Fahri Durukan, yangında 11 öğrenci ile birlikte 1 çalışanın cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı.
Camlardan atladılar

Alevler bir anda binayı sararken içeride bulunan öğrenciler korku içerisinde camlardan atlayarak canlarını kurtardı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüğü ve ambulanslar sevk edildi. Yaralanan öğrenciler hastanelere kaldırıldı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, "Yangın söndürüldü. Üst kattaki öğrencilerin kalabileceği her tarafa ulaşıldı. Alt kattan, orta katlardan üst katlara doğru yangından kaçmak için çıktıkları düşünülüyor. Yaralılarımız var. Üzücü bir hadise. 23 kişi yaralı olarak hastanede, durumu ağır olan kimse yok. Hepsi ortaokul talebesi. 12-13 yaş aralığında birçoğu. Muhtelemen elektrik kontağından çıkmış olabileceği üzerinde düşülüyor. Binanın dışında ahşap kaplama var bu da yangının artmasına neden oldu" dedi.Vali: İçerde kimse kalmadı 

Yangının ardından Adana Valisi Mahmut Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada 54 öğrenci kapasiteli yurtta 34 kişinin bulunduğunu söyledi. Yangında 11'i öğrenci 1'i öğretmen 12 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Vali Demirtaş, aralarında yangına müdahale eden vatandaşların da bulunduğu 22 kişinin de yaralandığını aktardı. Vali ayrıca binada kimsenin kalmadığı bilgisini de paylaştı. Demirtaş, yangının çıkış nedeninin ise elektrik kaynaklı olduğu üzerinde durulduğu söyledi.

Cenazeler adli tıpta 

Adana'nın Aladağ ilçesinde bir özel öğrenci yurdunda çıkan yangında yaşamını yitiren 12 kişiden 9'unun cenazesi, Adana Adli Tıp Kurum morguna kaldırıldı.
İlçedeki 3 katlı özel kız öğrenci yurdunda elektrik kontağından çıktığı tahmin edilen yangında hayatını kaybeden 12 kişiden 9'unun cenazesi, Adana'ya gönderildi. Cenazeler, otopsi işlemleri için Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı. Adana Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan da morga geldi.

 

Konular:

Yorumlar