GÜNDEM

Külliye'de Karadeniz rüzgarı

Beştepe'de gerçekleştirilen 'Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri' programı finalinde renkli dakikalar yaşandı.

Külliye'de Karadeniz rüzgarı
Programda ödül alan ozanların yanı sıra atma türkü üstadı Ahmet Çakar ve ustası Osman Efendioğlu'nun terör örgütlerine karşı söylediği türkü hem gülüşmelere sebep oldu hem de salondan büyük alkış aldı.

İşte o türkünün sözleri; 

Külliye'de açıldı 15 Temmuz davası

Belasını bulacak FETO'su PKK'sı

Çok yakında kopacak Fetullah'ın kafası

Ha bu mübarek vatan ecdadımın mirası

Reis'in üstünedir Allah'ımın duası

Mukaddes vatanımı kullanamaz başkası

Reisimi ve halkı şimdi selamlamalı2015 Yılı Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görülen mersiye geleneği temsilcisi Celal Yılmaz, aşıklık-zakirlik temsilcisi Mehmet Acet, minyatür sanatı temsilcisi Cahide Keskiner, klasik kitap sanatları temsilcisi İslam Seçen, sedef kakma sanatı temsilcisi Salih Balakbabalar, kalemişi sanatı temsilcisi Muammer Semih İrteş, keçecilik sanatı temsilcisi Ahmet Yaşar Kocataş, aşıklık temsilcisi İsmail Nar, atma türkü geleneği temsilcisi Osman Efendioğlu, çok sesli şarkı söyleme geleneği temsilcileri Macahel Yaşlılar Korosu, törende ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın elinden aldı. Törene katılamayan Cahide Keskiner’in ödülünü Semih İrteş aldı.

Atma türkü geleneği temsilcisi Osman Efendioğlu, ödülünü aldıktan sonra sahnede FETÖ’cüler ve 15 Temmuz ile ilgili atma türkü sanatını sergiledi. Ayrıca çok sesli şarkı söyleme geleneği temsilcileri Macahel Yaşlılar Korosu da törende mini bir konser verdi.

Konular:

Yorumlar