GÜNDEM

Kurtulmuş'tan 'MİT' açıklaması

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 15 Temmuz kalkışmasının bazı zafiyetlerin ortadan kaldırılması için bir milat olduğunu, devletin yeniden yapılandırılması gibi hayati önem taşıyan konuların da ele alınacağını vurguladı.

Kurtulmuş'tan 'MİT' açıklaması
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 24 TV'de katıldığı programda, bundan sonra yayımlanacak kararnamelerde Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile ilgili düzenlemelerin olabileceğini belirtti.

Darbe teşebbüsünün bazı konularda gözlerini açtığını vurgulayan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

Bunun içerisinde asker-sivil ilişkilerinin gözden geçirilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün gücü sadece vatan savunması olan ve bunun içinde gerçekten çok üstün savaşma nitelikleri, kabiliyetleri olan bir yapı haline dönüştürülmesi. Bu anlamda Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeniden yapılandırılması, farklı istihbarat birimlerimizin arasındaki koordinasyonun sağlanması, istihbarattaki önceliklerin tespit edilmesi, devletin şeffaflaştırılmasına ilişkin atılacak adımların süratle tamamlanması gibi ayrıca demokratikleşme bakımından halka vaadetmiş olduğumuz reformların gerçekleşmesi, anayasa değişikliği olmak üzere diğer alanlarda neler yapılabilir, bunların hızlandırılması.

YENİDEN YAPILANDIRMA ŞART

"MİT'e dair yapısal birtakım değişiklikler mi olacak? İç ve dış istihbaratı kontrol edecek, iki ayrı birim mi olabileceği konuşuluyor?" sorusuna Kurtulmuş, "Bunlarla ilgili eksiğimizin ne olduğunuz biliyoruz. Nelerin yapılması gerektiğini biliyoruz ama bunlar netleşmeden kamuoyuyla paylaşmanın doğru olmadığı kanaatindeyim." cevabını verdi. Kurtulmuş, "Milli İstihbarat bakımından da ciddi bir şekilde gözden geçirmek ve yeniden yapılandırma şart gözüküyor." ifadesini kullandı.

"Öyle bir sistem kuralım ki, bir daha hiç kimse darbe yapmayı aklının ucundan dahi geçiremesin" diyen Kurtulmuş, yapılan bütün çalışmaların amacının bu olduğunu söyledi.

"Devletin, kendi içindeki tehlikeleri bertaraf etme noktasında refleksi zayıfmış, buna katılıyor musunuz?" sorusu üzerine ise Kurtulmuş, bu görüşe katılmamanın mümkün olmadığını, yapısal bir zafiyetin ortaya çıktığını aktardı.
Kurtulmuş, bu zafiyetin engellenmesi için yapısal problemlerin ortadan kalkması gerektiğini de vurguladı.

Konular: başbakan yardımcısı, 15 temmuz, mit, 24 tv,

Yorumlar