GÜNDEM

Lavrov için flaş iddia: Bize yalvardı!

Ankara'da, alınan kritik kararlarda etkili olan üst düzey bir yetkili, isminin açıklanmasını ismeyerek bir grup gazeteciye, Suriye, Musul ve Rakka operasyonları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Lavrov için flaş iddia: Bize yalvardı!
Öyle ki yetkili 2013 yılında Suriye operasyonları sırasında, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov için, "Bize yalvardı" dedi.

BLİNKEN'E UYARI

Açıklamalarında Türkiye'nin YPG'ye olan tutumunun PKK'dan farklı olmadığını kaydeden yetkili, "Bir terör örgütünün başka terör örgütüyle mücadele ettiği gerekçesiyle meşrulaştırılması kabul edilemez." diyerek şu sözlerler devam etti:

"ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken’e de bu görüşümüzü ilettik. Fırat Kalkanı’nda güneye emin adımlarla, dikkatli bir harekât planlamasıyla ilerliyoruz. Harekâtımızın içinde El Bab var. Harekâtın aceleye getirilmesi doğru olmaz. “Zor” diyorlar ama Cerablus 3 günde düştü. TSK, Suriye’den ancak Türkiye’ye dönük güvenlik tehdidi ortadan kalktığı zaman çıkar."

"YPG'Lİ RAKKA OPERASYONUNA KARŞIYIZ"

Yetkili amacın IŞİD ve YPG'yi o bölgeden çıkarmak olduğunu söylüyor ve şu sözleri kaydediyor:

"Suriye’den bu konuda izin almak zorunda değiliz. Rakka operasyonu iyi planlanmalı. Suriye’nin bütünlüğünü gözetecek bir harekâtın yapılması gerekiyor. Koalisyon güçleriyle gereken adımları atmaya devam edeceğiz.

YPG’li Rakka operasyonuna karşıyız. Rakka Arap şehri ve Kürt gücüyle operasyon yaparsanız etnik kavga yaşanır."

"LAVROV BİZE YALVARDI"

Açıklamalarda en dikkat çeken nokta ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov için söylenenler oldu. İşte o sözler:

"2013’te Suriye rejimi, savaşı kaybetmek üzereyken kimyasal silah kullandı. Obama, “Kimyasal silah müdahale sebebi” demişti. “Suriye konusunda nerede hata yapıldı?” diyorsanız, Obama’nın kimyasal silah ile ilgili kırmızı çizgisinin aşılmasıdır. Obama, bir kırmızı çizgiden bahsedip arkasını getirmediği zaman temel oyuncu olma özelliğini kaybetti.

ABD’nin dünyada bir boşluk yaratmasıdır bu, Rusya’nın Ukrayna sonrası Suriye’ye girmesi bırakılan boşluğun sonucu. 2013’te Esad sıkışmışken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov İstanbul’da bize yalvardı, “Bunu siyaseten çözmek lazım, askeri hamle olmamalı” diye."

RUSYA'DAN HALEP ATAĞI

Üst düzey yetkili, bölgede var olan 200 unsurun çekilmeleri beklediklerini ifade ederek, "Rusya ile çatışmazlık üzerine konuşuyoruz. “Benim burada harekâtım var, birbirimize dokunmayalım” şeklinde. Rusya, bütün ağırlığıyla Halep’e yüklenecek. Çünkü yeni ABD yönetimi öncesi elini güçlendirmek istiyor." dedi.

 

Konular: Rakka, lavrov, ABD, ypg,

Yorumlar