GÜNDEM

Liderlerin gözü yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olacak

Çin Halk Cumhuriyeti'nde düzenlenencek olan G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde gözler yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üzerinde olacak. Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de terör tehditlerine karşı yürüttüğü 'Fırat Kalkanı Harekatı' konusunda dünya liderlerinin endişelerini...

Liderlerin gözü yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'da olacak

Çin Halk Cumhuriyeti'nin Hangzhou şehrinde, 4-5 Eylül’de düzenlecek G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde tüm dikkatler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üzerinde olacak.

Erdoğan'ın, Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping'in resmi davetlisi olarak bugün Çin'e gitmesi bekleniyor. Cinping ile görüşecek olan Erdoğan, resmi temaslarının ardından, G20 devlet ve hükümet başkanları zirvesine katılacak.

İLK GÖRÜŞME PUTİN İLE

Zirve'deki ilk temasını Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile gerçekleştirecek Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, AB ülkelerinin başbakanlarının da aralarında bulunduğu devlet ve hükümet başkanlarıyla bir araya gelecek.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u da kabul edecek olan Erdoğan'ın, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande , Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalyan Başbakanı Matteo Renzi ile de dörtlü zirvede bir araya gelmesi planlanıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl ev sahipliğinde gerçekleşen G20 toplantısında dikkat çektiği, terör, terörle mücadele, mülteciler sorunu gibi konuları da Çin'de yeniden gündeme getirecek.

TERÖRE KARŞI BEKLENTİLERİ AKTARCAK

Terör örgütü FETÖ'nün 15 Temmuz akşamı kalkıştığı darbe girişimi de Erdoğan'ın zirveye katılan hükümet ve devlet başkanlarıyla paylaşacağı önemli konular arasında yer alıyor.

Erdoğan'ın, ABD Başkanı Obama ile ikili görüşmesinde terör örgütü liderinin iade edilmesine ilişkin iki ülke arasındaki anlaşmanın uygulanmasını ve Türk halkının bu yöndeki beklentilerini ileteceği belirtildi.

AB ülkelerinin 15 Temmuz darbe girişimine karşı tutumlarını, bu ülkelerin liderleriyle yapacağı ikili görüşmelerde gündeme getirecek Erdoğan, FETÖ'nün bu ülkelerdeki yapılanmasına karşı da uyarıda bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen Fırat Kalkanı Harekatı'na ilişkin de dünya liderlerinin endişelerini değerlendirecek.

ERDOĞAN'IN EV SAHİPLİĞİNDE 8. LİDERLER ZİRVESİ ANTALYA'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye, 1 Aralık 2014 tarihinde üstlendiği G20 Dönem Başkanlığı görevini, 15-16 Kasım 2015'te Antalya’da düzenlenen Liderler Zirvesi ile başarıyla tamamladı ve 1 Aralık 2015 itibariyle Çin'e devretti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ev sahipliğindeki dönem başkanlığı süresince Türkiye, 10 tanesi bakan düzeyinde olmak üzere yaklaşık 60 resmi toplantı düzenledi. Bu toplantılara 15 bin civarında katılımcı iştirak etti.

Antalya Liderler Zirvesine yaklaşık 10 bin kişi katılırken, Zirve çoğu yabancı olmak üzere yaklaşık 2 bin 500 basın mensubu tarafından takip edildi.

Konular: dikkat, erdoğan, konuşma, çin halk cumhuriyeti,

Yorumlar