GÜNDEM

Limanlarda dikkat çeken düzenleme! Artık şart aranmayacak

Türkiye'nin huzur ve güvenliğini korumak adına yapılan düzenlemelerin bir yenisi daha hayata geçti. Limanlara gelen gemilerde ihbar, şüphe ve suçüstü gibi şartlar aranmadan, gerek duyulan her durumda arama yapılabilecek.

Limanlarda dikkat çeken düzenleme! Artık şart aranmayacak
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın, Gümrük Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Buna göre, yurtdışından Türkiye Gümrük Bölgesine gelen gemilerde 'ihbar, şüphe, suçüstü halleri veya risk analizi' şartları aranmaksızın kontrol yapılabilecek, yükleme ve taşıma belgelerinde çelişki olması ve gümrük idaresince gerek duyulması durumunda da inceleme gerçekleştirilebilecek.

Bu kapsamdaki kontroller için gemi arama ekiplerinden de faydalanılacak. Ayrıca deniz yolu taşımacılığında çıkış bildirimi eşyanın taşıta yüklenmesinden önce verilecek. Beyannamelerdeki miktar bilgileri, elektronik ortamda karşılaştırılacak.

Farkın mevzuatta belirlenen sınırlarda olmaması halinde, eşyanın deniz taşıtına yüklenmesine izin verilmeyecek. Havayolu taşımacılığında ise belirlenen manifesto bilgilerinin bilgisayar veri işleme tekniği yoluyla gümrük idaresine gönderilmesi usulüne 1 Kasım 2017'ye kadar uyum sağlanacak.

Konular: uygulama, karar, türkiye, uyarlama,

Yorumlar