GÜNDEM

Mahruki hakkında karar!

Cumhurbaşkanı'nı televizyon kanalında alenen tehdit eden Mahruki, tutuklanması talebiyle İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Nasuh Mahruki daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mahruki hakkında karar!
Nasuh Mahruki hakkında geçtiğimiz günlerde Kanal A televizyonunda katıldığı ve “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Lozan anlaşmasına yönelik sözlerinin değerlendirildiği” programda sarf ettiği sözler yüzünden açılan soruşturma kapsamında savcılık, “Cumhurbaşkanı’nı tehdit ettiği gerekçesiyle” Mahruki’yi ‘tutuklanması istemiyle’ mahkemeye sevk etti.

Mahruki, Kanal A’da  yayımlanan A Politik programında İmkander Başkanı Murat Özer’le tartışmaya girmiş ve “devran dönecek, hükümet vatana ihanetten yargılanacak” demişti.

Mahruki bir gazetedeki yazısında şu ifadelere yer verdi;

Yine de işlerin buraya kadar gelmesinde ve geniş bir kesimde yarattığı gerginlikte, AKUT'a ve AKUT'lulara yaşatılan sıkıntılarda, istemeden de olsa sebep olduğum bu olayda kendi payıma düşen kısmı için, başta Sn. Cumhurbaşkanı ve tüm AKUT ailesi olmak üzere bu süreçten rahatsız olan, alınan, kötü hisseden, etkilenen herkesten özür dilerim. Benzer bir özrün, bu süreci kasıtlı olarak ortaya çıkaran, köpürten, büyüten, yayan ve yandaş kanallarda coşturanlardan da gelmesini dilerim…

Mahruki mahkemeye verdiği ifadede savcılıkta verdiği ifadeyi tekrar ederek; "Dosyaya son anda bu devran değişecek şeklinde bir kayıt geçmiş. Ben televizyon programında hiçbir şekilde Recep Tayyip Erdoğan'ın adını geçirmedim. Sadece adaları veren kişilerin vatana ihanet suçundan yargılanacağını dile getirdim. Bunu herkes söylemektedir. Devran değişecek demek Türk Dil Kurumu'nda ve her yerde kullanılan bir şeydir. Bunu kötü niyetle veya bir şeye işaret olarak kullanmadım. Ben programda zaten Cumhurbaşkanı'nın adını zikretmedim.

'Yanlış anlamadan dolayı özür dilerim'

O tarihte zaten sayın Erdoğan Cumhurbaşkanı değil Başbakan'dı" dedi. Suçlamaları kabul etmediği söyleyen Mahruki, "Ben kesinlikle Cumhurbaşkanı'nı tehdit etmedim. Hatta yanlış anlamadan dolayı daha sonra kendisinden bütün kamuoyu önünde özür diledim. Olayın yanlış anlaşılmasından dolayı pişmanım. Benim sayın Cumhurbaşkanı'na hakaret ya da tehdit gibi bir amacım yoktur" dedi. Bu ifadesinin ardından Mahruki haftada bir karakola imza atması şartıyla serbest bırakıldı.


Nasuh Mahruki hakkında tutuklama talebi
 

Konular: Nasuh Mahruki,

Yorumlar