GÜNDEM

Meclis Araştırma Komisyonu raporu: İzdivaç programları aile yapısını bozuyor

Evlenme programlarına yönelik Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, halkın yüzde 79,1'i programların Türk aile yapısını bozduğunu düşünüyor.

Meclis Araştırma Komisyonu raporu: İzdivaç programları aile yapısını bozuyor
Geçen yıla göre RTÜK’e şikâyet sayısı yüzde 12 artan evlilik programlarının yayından kaldırılıp kaldırılmayacağı tartışmaları devam ederken, bu programların zararları Meclis Araştırma Komisyonu'nun raporuna da yansıdı.

Araştırmaya göre halkın yüzde 79,1’i evlilik programlarının, Türk aile yapısı ve evlilik ilişkilerini olumsuz etkilediğini, yüzde 14,5’i ise olumsuz etkilemediğini düşünüyor.

Kim, ne düşünüyor?

Türkiye gazetesinin haberine göre, yaş gruplarına göre bakıldığında 25-34 yaş grubunun yüzde 84,8’i, 35-44 yaş grubunun yüzde 85,5’i, 45-54 yaş grubunun yüzde 81,1’i ve 55 ve üstü yaş grubun yüzde 80,2’si bu tür programların Türk aile yapısını ve evlilik ilişkilerini olumsuz etkilediği düşüncesinde.

Güvenilir değil

Raporda yer verilen psikolojik danışmannın yaptığı bir ankette, katılanların yüzde 70’i, evlilik programları aracılığıyla yapılan evlilikleri güvenilir bulmadığını söylüyor. Programın içeriğini konuya uygun bulanların oranı yüzde 15 iken, katılımcıların yüzde 100’ü evlilik programlarına çıkmayı düşünmediğini, yüzde 5’i ise bu programla evlenenlerin uzun süreli bir mutluluk yakalayamayacağını ifade ediyor.

İzleme nedeni: Merak

Araştırmaya göre bu tür programların izlenme nedenleri arasında ilk sırada yüzde 45 ile merak geliyor, onu yüzde 35 ile mahremiyetin deşifresi, yüzde 20 ile eğitimsizlik, boşluk ve ilginçlik izliyor. Evlilik programlarının olumsuz etkisi olduğunu düşünenlerin gerekçesi ise bu tür yayınların topluma yanlış örnek olması, şov amaçlı olması, reyting uğruna mahremiyetin gözler önüne serilmesi ve adaylara eş seçimi gibi konularda eğitim verilememesi.

Konular: Tbmm, Aile, zararlı, araştırma,

Yorumlar