Mehmet Görmez: 15 Temmuz dine karşı din kisvesinde yapılan bir darbe girişimidir

15 Temmuz gecesi darbecilere karşı 120 bin Diyanet personelini uyaran ve selaların okunması talimatını veren dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, FETÖ'nün din kisvesinde dine karşı darbe girişiminde bulunduğunu THM Haber'e anlattı.

Gündem 15.07.2018, 10:30 15.07.2018, 11:03
Mehmet Görmez: 15 Temmuz dine karşı din kisvesinde yapılan bir darbe girişimidir

15 Temmuz hain darbe girişiminin yaşandığı gece Diyanet İşler Başkanlığı da çok önemli bir görev üstlendi. Milletin manevi duygularını diri tutan selaların okunması talimatını bizzat veren dönemin Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, o geceyi ve FETÖ'nün din kisvesinde yaptığı ihanetleri THM Haber'e anlattı.

Diyanet o gece neler yaptı?

"15 Temmuz gecesi yaşadıklarım bir kitap hacminde olacak şeylerdi. Benim hayatımda yaşadığım en zorlu geceydi. Çünkü sadece belli bir örgütün ötesinde küresel bir kötülük hareketinin ve onun maşası olan FETÖ'nün teşebbüsü vardı o gece... Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bize düşen nedir diye sorduk ve harekete geçtik. 120 bin personelimize bir mesaj gönderdik o gece. Hem milletimizin hukukuna sahip çıkacağımızı ilan edelim hem de böylesi zor bir gecede milletimizin maneviyatını diri tutmak için minarelerimizden salalar okutalım diyerek bu kötülüğü ülk emizden def edelim çabası içerisinde olduk. Hamdolsun Diyanet İşleri Başkanlığı belki de tarihinde ilk defa manevi bir orduya dönüşerek milletimizle beraber hareket etmesi her türlü takdire şayandır."

 

"Ezanları susturan darbelerden darbeleri susturan salalara..."

"Sabaha doğru Nuri Pakdil'in bana gönderdiği bir mesaj vardı. Ezanları susturan darbelerden darbeleri susturan salalara bizi kavuşturan Allah'a hamdolsun şeklinde..."

Görmez, darbe girişimini düzenleyen FETÖ'nün dini görüntü altında nasıl bir ihanete imza attığını ise şu sözlerle değerlendirdi. 

"Akletmeyenlerin dindarlığı milleti uçuruma sürükleyecekti"

"Doğrusu bizim o geceden, öncesinden ve sonrasından çıkaracağımız çok dersler var. Akletmeyenlerin dindarlığının sadece kendilerini değil bütün bir milleti nasıl bir uçuruma sürükleyebileceğini gösterdi. Yani aklını başkalarına kiralayanların din kisvesi altında yaptıklarının millete ne kadar büyük bir zarar vereceğini gördük. Sadece Anadolu coğrafyasında değil, Müslüman kimliklerini ayakta tutmaya çalışan yüz yıllık bir fasıladan sonra Asya'daki Müslüman Türk devletlerinde, Balkanlar'da, Afrika'da; oraları terk etmiş olan sömürgecilerin sömürü düşüncelerini devam ettirecek, millet bağları, aile bağları yok edilmiş, ümmet bağı yok edilmiş nesillerin yetiştirildiğine çok geç vakıf olduk..."

Bu tür hareketlerin arka planları üzerinde yeniden düşünmemiz gerekiyor.

FETÖ'nün dini duyguları nasıl sömürdüğüne dikkat çeken Görmez, "FETÖ, bütün iyi duyguları, yardımlaşma, dayanışma duygularını, dinimizin ve medeniyetimizin temel kavramlarını çaldılar ve dejenere ettiler." dedi.

 

"Din kisvesinde dine darbe"

"15 Temmuz darbesi sadece devlete, millete, meclise karşı değil aynı zamanda dine karşı yapıldı. Hem de din kisvesi altında dine karşı yapıldı.FETÖ, bütün iyi duyguları, yardımlaşma, dayanışma duygularını, dinimizin ve medeniyetimizin temel kavramlarını çaldılar ve dejenere ettiler. Genç kuşakların zihninde İslam'a karşı büyük şüpheler ve kuşkular uyandırdılar. 15 Temmuz darbesinin bir yönü milletimizin ve Cumhurbaşkanımızın müstakim duruşuyla o gece püskürtüldü. Ama zihinlere, kalplere ve ruhlara FETÖ aracılığı ile sirayet eden kötülükler halen etkisini devam ettiriyor. Bu kötülükleri adaletle ortadan kaldırmak için herkese büyük görevler düşüyor.

Diyanet İşleri Başkanı olarak görev yaptığım dönemlerde mevcut kurumsal yapıda ne yapabildimse yaptım buna karşı. Benden sonrasında yaşananları da milletimizin takdiridir."

Yorumlar (1)
Cemal orman 2 yıl önce
Takdire şayan bir açıklama
11°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P