GÜNDEM

Milletin parasını terör örgütüne yollamışlar

674 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında teröre destek verdikleri gerekçesi, yeni görevlendirme yapılan belediyelerden bazılarının bölücü terör örgütü PKK'ya verdiği destek, fotoğraflarla belgelendi.

Milletin parasını terör örgütüne yollamışlar

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Eylül'de, terör örgütleri PKK-KCK ve  FETÖ'ye yardım ve destek verdiği gerekçesiyle haklarında yürütülen soruşturma ve  kovuşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine KHK gereği  yeni görevlendirmeler yapılmıştı.

BARİKAT KURMA, ÇUKUR KAZMA

Bu belediyelerden bazılarıyla ilgili elde edilen fotoğraflar, bölücü  terör örgütüne sağlanan desteği ortaya çıkardı. Cevizlik Jandarma Karakol  Komutanlığına yönelik bombalı saldırının yanı sıra çukur kazma, barikat kurma,  mühimmat taşıma gibi birçok olayda bu belediyelere ait araçların kullanıldığı  belirlendi.TRAKTÖRDE ROKETATAR, KALAŞNİKOF ORTAYA ÇIKTI

Alınan bilgiye göre, güvenlik güçleri 4 Ocak 2016 Pazartesi günü saat  14.00 sıralarında Mardin'in Dargeçit Belediyesine ait bir traktörün çalındığı  yönünde ihbarı değerlendirdi. Traktör, Safa Mahallesi Kilise Sokak'ta, üzerindeki  3 kişi ile ele geçirildi.

Traktörde ve römorkunda yapılan aramada, 7 roketatar, 2 biksi, 5  kalaşnikof, 1 kanas, 1 zagros silahı, 1 MP5, 7 el bombası, 24 antitank roket  mermisi, 19 RPG sevk fişeği, 2 telsiz  ve 2 hücum yeleği ile bu silahlara ait 29  şarjör bulundu. 8 sırt çantası ve çok sayıda fişeğin de ele geçirildiği olayda  gözaltına alınan 3 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

BELEDİYEYE AİT KEPÇE ÇUKUR KAZDI

Dargeçit ilçesinde 10-12 Ekim 2015 tarihleri arasında meydana gelen  barikat kurma, çukur kazma ve silahlı terör eylemleri sırasında belediyeye ait  kepçenin kullanıldığı, fotoğraflarla belgelendi. Ay Karakol saldırısında belediye kamyonunu kullandılar.

Mardin'in Artuklu ilçesindeki Cevizlik Jandarma Karakol Komutanlığına  yönelik bombalı saldırıda da belediyeye ait araç kullanıldı. 9 Temmuz Cumartesi  günü saat 12.40'ta 20 kişilik terörist grup tarafından yapılan saldırıda Mazıdağı  Belediyesine ait 47 kamyonun belediyeye ait olduğu, saldırı öncesinde ve sonrasında  çekilen fotoğraflarla kanıtlandı.

Saldırıda iki asker ve bir sivil vatandaş şehit olurken 38 kişi  yaralanmıştı.

Söz konusu saldırıyla ilgili toplam 15 kişi jandarma birimleri  tarafından Artuklu ve Mazıdağı ilçelerinde gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar  arasında Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Hüseyin Palay ile İlaçlama  Birim Amiri Cengiz Öztürk de yer aldı. Mazıdağı Belediyesi Zabıta Amiri İsmail  Atlı da 11 Temmuz'da gözaltına alındı.

VASKİ ARACIYLA SİLAHLI SALDIRI

Güvenlik güçleri, Van merkezde 13 Haziran'da aldıkları istihbarat  üzerine içinde 4 kişi bulunan 34 LC 4681 plakalı araca Hal Kavşağı'nda "dur"  ihtarında bulundu. Çatışmada 2 polis memuru hafif şekilde yaralandı. mÇatışmada araç şoförü Naci Acar yaralı olarak, araç içerisindeki biri  kadın iki terörist ise ölü ele geçirildi.

Araçta yapılan aramada 3 el bombası, 4 şarjör, 37 mermi, 1 telsiz, 8  fünye ve bir elektronik devre bulundu.

Aracın Van Gürpınar doğumlu Emir Acar'a ait olduğu ve belediyenin su  ve kanalizasyon işletmesine kiralandığı tespit edildi. Yaralı ele geçirilen araç  şoförünün ise araç sahibinin oğlu olduğu, belediyede şoför olarak çalıştığı  belirlendi.

'GÖREVLİ HİZMET ARACI' KARTI

Aracın ön camında bulunan "Görevli Hizmet Aracı" kartı ise bu  belediyelerle terör örgütünün ilişkisini gözler önüne serdi.

Öte yandan teröristlerin evlerinde yapılan aramalarda ise 1 roketatar  silahı, 2 el bombası, 3 roketatar mühimmatı, 3 roketatar sevk fişeği, 1  kalaşnikof, 6 şarjör, bir hücum yeleği, çok sayıda mermi ve örgütsel doküman ele  geçirildi.

BELEDİYEYE KİRALANAN ARAÇTA KALAŞNİKOF

Van merkezde 1 Eylül 2015'te durumundan şüphelenilen 13 KB 231 plakalı  araç, ring ekiplerince durduruldu. Bu sırada araç içerisindeki 2 kişi gözaltına  alınırken, 1 kişi kaçtı. Araçta yapılan aramada 3 kalaşnikof, 1 tabanca ele  geçirildi.

Araçla ilgili yapılan araştırmada, aracın bir şirket aracılığıyla 24  Ağustos 2015'te Van Büyükşehir Belediyesine kiralandığı belirlendi.

BELEDİYE ARACINDA PATLAYICI MALZEMELER

Van'ın Çatak ilçesinde 14 Ağustos 2015'te yapılan yol uygulamasında  Çatak Belediyesine ait kamyonda, patlayıcı yapımında kullanılan 100 kilogram  gübre, 26 ateşleyici fitil ve 20 büyük pil ele geçirilirken, araçta bulunan 2  belediye çalışanı yakalanarak gözaltına alındı.

Van merkezinde, 10 Ağustos 2015'te bölücü terör örgütü destekçileri  tarafından gerçekleştirilen kanunsuz gösteriler sırasında Doğu Caddesi'nde bir  kepçe ile hendek kazıldığı belirlendi. Olaya müdahale edilerek, kepçeye el  konuldu. Olaylardan sonra hastaneye yaralı olarak kaldırılan yaşı küçük iki kişi  yakalandı.

BDP Hakkari İl Örgütünün Meskan Tepe'de yapılacak kalekol inşaatını  protesto edeceği bilgisi üzerine tedbir alındı.

Bu kapsamda 30 Nisan 2014'te Depin polis kontrol noktasında yapılan  rutin uygulamada Çukurca'ya giden Hakkari Belediyesine ait araç durduruldu.  Araçta yapılan aramada, 16 kutu torpil olarak tabir edilen patlayıcı malzeme, 15  çakmak gazı tüpü, çok sayıda cam bilye ve çivi, 7 bant, 14 kutu kola, molotof  yapımında kullanılan 84 boş şişe, 2 bidon benzin, 2 torpil tüfek rampası, 4  kalkan olarak kullanılan metal levha, 10 sapan ele geçirildi.

İTFAİYE ARACIYLA PROTESTO

Hakkari Bulvar Caddesi'nde HDP tarafından 1 Kasım 2014'te "Kobani'ye  destek" adı altında miting düzenlendi.

Miting sırasında, belediye karşısına gelen Hakkari Belediyesine ait 30  AF 535 plakalı itfaiye aracının vinç kısmında bulunan iki kişi tarafından, terör  örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ve YPG mensubu örgüt mensuplarının resimlerinin  bulunduğu iki pankart asıldı.

TERÖRİSTİN ADI PARKA VERİLDİ

Terör örgütünün propagandası amacıyla ölen örgüt mensuplarının  isimlerinin Şanlıurfa Suruç ilçe merkezindeki park ve bahçelere verildiği  öğrenildi. Bunun üzerine 9 Haziran 2016'da yapılan çalışmalarda, PKK/KCK terör  örgütünün Suriye uzantısı YPG/YPJ içerisinde faaliyet yürütürken intihar eylemi yapan Arin Mirkan kod adlı Dilar Gencemiş'in isminin Suruç ilçe merkezi Yıldırım  Mahallesi'nde bulunan parka verildiği tespit edildi.

Parkın çevre düzenlemesinin Suruç Belediyesince yapıldığı, belediyenin  internet sitesinde parkın açılışıyla ilgili resimlerin yayınlandığı, parkın  girişindeki tabelada Suruç Belediyesi ibaresinin yazılı olduğu belirlendi.

   

Konular: içişleri bakanlığı, mardin, pkk, kararname,

Yorumlar