GÜNDEM

Milli anfibi harp gemisine milli radar!

Milli Savunma Bakanlığı ALPER LPI Radar Sistemi'nin önümüzdeki ay hizmete girecek olan TCG Bayraktar LST'de (Landing Ship Tank) kullanılılacağını açıkladı.

Milli anfibi harp gemisine milli radar!
2013 yılında inşasına başlanan ve yüzde 71 oranında yerli imkanlarla üretilen amfibi harp gemisi TCG Bayraktar'da ASELSAN tarafından üretilen ve her türlü su üstü hedefinin tespitini sağlayan ALPER Gemi LPİ Radarı kullanılıcak.
 
ALPER LPİ Radar Sistemi Askeri gemilerin savaş zamanında seyir radarı olarak kullanımına yönelik geliştirmiş bir sistem. 
 
ALPER radarının LPİ özelliği, geminin çevresindeki hedefleri tespit ederken düşman gemiler tarafından tespit edilememesi için önemli.
 
Ayrıca, Savaş Yönetim Sistemleri ve mevcut seyir radarları ile entegre edilerek her türlü deniz platformunda ortak konsol üzerinden kullanım olanağı sağlıyor.Dünyanın en büyüğü
 
Bayraktar, Türkiye'de yapılan en büyük savaş gemisi. Ayrıca LST sınıfı tank çıkarma gemileri arasında dünyada yapılmış en büyük gemi.

Türk mühendislerin ürünü olan geminin boyu 140 metre ve 20 tank alabiliyor.

15 ton helikopter indirme kapasitesili bir piste de sahip. 1200 ton yük taşıyabilen gemi, kendi alanında benzeri görülmemiş bir özelliğe sahip.

Üst binası balistik korumalı ve biyolojik/kimyasal saldırılarda personele tam koruma sağlıyor.
 
 
 

Konular: alper, lpi, radar sistemi, bayraktar,

Yorumlar