Minare CHP'li belediyeye battı: Yıkacaklar!

Büyükçekmece Belediyesi, yapımı süren Nedim Erkan İmam Hatip Lisesi’nde 11 aydır bulunan tatbikat caminin minaresini yıkmak için bugün harekete geçti. Seçimlerden önce minareye hiçbir şey demeyen belediye ekipleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapı kayıt belgesi verilmiş olan minareyi yıkacak.

Gündem 18.09.2019, 12:04 18.09.2019, 13:59
Minare CHP'li belediyeye battı: Yıkacaklar!

Büyükçekmece Belediyesi, Mimarsinan Mahallesi E 5 Karayolu üzerinde yapımı süren Nedim Erkan İmam Hatip Lisesi’ne yapılan ve 11 aydır yerinde duran tatbikat caminin minaresini yıkmak için bugün harekete geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yapı kayıt belgesi verilen yapının imara aykırı olduğunu ileri süren belediye ekipleri, bağışçılara hiçbir alternatif sunmadan vinçlerle okulun kapısına dayandı.

Okulu yaptıran Nedim Erkan'ın oğlu Yavuz Erkan, olayı şöyle anlattı:

Bu minareyi yıkın

“Büyükçekmece Nedim Erkan İmam Hatip Lisesi olarak yapılıyor. Minaremiz 11 aydır buradaydı. 11 aydır kimsenin gözüne batmadı. Seçimler bitti, belediye başkanı dedi ki: “Bu minareyi yıkın.” Burası bir imam hatip okulu ve mescidi olmak zorunda. Mescidin de envanterleri minber, hutbe minare… Çocuklar öğrenecekler bunları. Aynı zamanda da namaz kılınıyor burada. Belediye ekiplerini Kaymakam Bey aracılığıyla Milli Eğitim Müdürü ile konuşturduk.

Belediye kendi görev alanının dışına çıkıyor

Yapı izin belgesini belediyeden değil, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan aldıklarını söyleyen Erkan, “Belediye kendi görev alanının dışına çıkıyor. Eğer bu minare tehlikeli ise bakanlığın geriğini yapması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Erkan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğer burası sizi rahatsız ediyorsa bir yer gösterin. Topraktan yeni bir minare çıkalım” dedik. Belediye ekipleri “Tamam, göstereceğiz ama önce yıkacaksınız” dedi. Biz de “Önce gösterin yapalım, sonra minareye indirelim” deyince “O zaman biz yer göstermiyoruz. Yarın gelip yıkıyoruz” sözleriyle karşı karşıya kaldık. Bugün de belediye ekipleri vinçle geldiler”

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (2)
qwe 9 ay önce
bunlar bizans yalakasi gavatlar
Abbas 9 ay önce
ermeni ve onlarin tohumu çok bu ulkede.o minareden en çok rahatsiz olana minare hediyemdir.(o anlar)
13°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:30
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P