GÜNDEM

MİT 850 yabancı pilotu incelemeye aldı

Reina'yı kana bulayarak 39 kişiyi katleden DAEŞ'li teröristin Özbek çıkması MİT ve havayolu şirketlerini alarma geçirdi. Havayolu şirketlerinde görev yapan 850 yabancı pilot kıskaç altına alındı.

MİT 850 yabancı pilotu incelemeye aldı
Türk sivil havacılığının son yıllarda hızla büyümesi sonucu ortaya çıkan pilot açığı, yabancı pilotların istihdam edilmesi ile giderildi. Şu anda yaklaşık 700'ü Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere, özel havayolu şirketleriyle beraber 850 yabancı pilot görev yapıyor.

Bu durum ise yılbaşı gecesi düzenlenen Reina katliamından sonra MİT'i alarma geçirdi. Nedeni de katliamı gerçekleştiren DAEŞ'li teröristin Özbek çıkması.

Pilotların listesi istendi

MİT, havayolu şirketlerinden istihdam ettikleri yabancı pilotların listesini talep etti. MİT’in özellikle Türkiye Cumhuriyetleri’nden gelen yabancı pilotların üzerinde titizlikle durduğu öğrenildi.

MİT’in yabancı pilotların DAEŞ'le bağlantıları olup olmadığını araştıracağı belirtiliyor. Güvenlik ve istihbarat güçleri, DAEŞ terör örgütünün Reina saldırısının ardından tıpkı 11 Eylül’de ABD’deki ikiz kulelere düzenlenen saldırı ihtimaline karşı bu önlemi aldığı öğrenildi.

Konular: pilot, mit, reina, daeş,

Yorumlar