GÜNDEM

MOBESE'yi kuran şirketler FETÖ'cü çıktı

Türkiye'deki MOBESE sistemini kuran firmaların arasından Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı şirketler olduğu belirlendi.

MOBESE'yi kuran şirketler FETÖ'cü çıktı
Türkiye’de MOBESE sistemini kuran firmalar arasında FETÖ’ye yakın birçok firmanın yer aldığı ortaya çıktı. Kesilen cezalardan yüzde 30 pay alan firmalar, daha çok gelir sağlamak için MOBESE’leri trafik cezalarını artıracak şekilde tuzaklı yerlere kurdu. Böylece yazılan her cezayla hem çok para kazandılar hem de toplumda iktidara karşı tepki oluşturmayı amaçladılar.

Sisteme göre MOBESE'ler doğrudan Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışıyor. Sınırları içerisinde MOBESE sistemini kurmaları istenen belediyelere sistem üzerinden kesilen trafik cezalarının yüzde 30'u aktarılıyor. MOBESE sisteminin maliyetini göze alamayan belediyeler de, sistemin kurulması için özel şirketlerle anlaşma yaptı. Belediyeler, trafik cezalarından aldığı payı da bu şirketlerle paylaştı. Belediyelerin anlaştığı bu şirketlerin birçoğunun da FETÖ'ye bağlı olduğu tespit edildi. Örgüt, MOBESE sistemini kurdurduğu şirketlere sistemde 'trafik tuzağı' kurdurarak daha fazla ceza kesilmesini sağladı. Hem kesilen her cezadan aldıkları payı artırdı hem de vatandaşların yoğun trafik cezası ile karşılaşmasını sağlayarak, siyasi iktidara karşı bir tepki oluşturmayı denedi.
 

Konular: mobese, fetö, ceza,

Yorumlar