MSB: Suriyeliler süratle Rasulayn ve Telabyad'a dönüyor

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı’nda 10 askerin şehit olduğunu, 144 askerin yaralandığını açıkladı. Yapılan bilgilendirmede Rasulayn ve Tel Abyad'a dönüşlerin başladığı, Tel Abyad'da PKK/YPG'li teröristlere ait el yapımı patlayıcı madde imalathanesinin imha edildiği belirtildi.

Gündem 01.11.2019, 16:07 01.11.2019, 17:18
MSB: Suriyeliler süratle Rasulayn ve Telabyad'a dönüyor

Barış Pınarı Harekatı ile sağlanan huzur ve güvenlik ortamıyla birlikte Rasulayn ve Tel Abyad'a geri dönüşlerin başladığı açıklandı. Milli Savunma Bakanlığınca, Barış Pınarı Harekatı'ndaki son gelişmelere ilişkin basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Albay Olcay Denizer, harekatın, TSK'nin hassasiyetleri, milli ve manevi değerler çerçevesinde, sadece hudutların ve milletin değil, aynı zamanda bölgede yaşayan bütün dini ve etnik grupların refahı ve huzuru dikkate alınarak gerçekleştirildiğini vurguladı.

“Suriyeli kardeşlerimiz Rasulayn ve Tel Abyad'a geri döndü”

Bu kapsamda, kontrolü sağlanan mahallerde sağlık hizmeti verilmesi, yiyecek, içecek ve su temini ile jeneratörlerle elektrik sağlanması gibi hayatın normale döndürülmesine yönelik çalışmalara devam edildiğini belirten Denizer, "Faaliyetlerimiz büyük bir hassasiyetle devam ederken, başta terör örgütü olmak üzere, belli kaynaklarca yapılan dezenformasyon girişimleri, itham ve iftiralar gerçeği yansıtmamaktadır. Nitekim yerlerinden edilen Suriyeli kardeşlerimiz, harekat alanı bölgesinde sağlanan huzur ve güvenlik ortamıyla birlikte Rasulayn ve Tel Abyad'a geri dönmüştür." dedi.

“Patlayıcı madde imalathanesi imha edildi”

Harekat bölgesinde, emniyet ve güvenliğin tesis edilmesi, bölge halkının topraklarına geri dönebilmeleri için uygun koşulların oluşturulması amacıyla, mayın ve el yapımı patlayıcıların (EYP) tespit edilerek etkisiz hale getirildiğini aktaran Denizer, şunları kaydetti:

"Arama faaliyetlerinde özel eğitimli köpeklerden de faydalanılmaktadır. Bu kapsamda, Tel Abyad'da PKK/YPG'li teröristlere ait el yapımı patlayıcı madde imalathanesi tespit edilerek kullanılamaz hale getirilmiştir. Ayrıca, patlayıcı madde yapımında kullanılan 1 ton amonyum nitrat ele geçirilmiştir. PKK/YPG'li teröristlerce tuzaklanan patlayıcıları arama ve imha çalışmaları kapsamında, şu ana kadar 400'den fazla mayın ve el yapımı patlayıcı madde ile bomba yüklü bir araç etkisiz hale getirilmiştir. Harekat alanında icra edilen arama tarama faaliyetleri esnasında çok sayıda hafif silah ve mühimmatı, el bombası, havan mühimmatı, güdümlü tanksavar ile bir adet zırhlı araç ele geçirilmiştir. Ayrıca, Türkiye'ye yönlendirilmiş ve seri bağlanmış vaziyette 75 roket tespit edilmiştir."

"Sadece teröristler hedef alınarak karşılık verildi"

Özellikle meskun mahallerde inşa edilmiş, şehri ağ gibi saran kilometrelerce uzunluktaki tünellerin birer birer tespit edildiğini ifade eden Denizer, "Tüneller, betonla doldurulmak suretiyle kullanılamaz hale getirilmektedir. Harekat alanı bölgesinde, keşif-gözetleme, mayın-EYP temizliği yapan unsurlarımıza yönelik taciz ve saldırılarda bulunulmuş, meşru müdafaa kapsamında sadece teröristler hedef alınarak gerekli karşılık verilmiştir." şeklinde konuştu.

"Devriye, 8 zırhlı aracın iştiraki ile icra edildi"

Denizer, harekat bölgesinde ele geçirilen 2'si yaralı 18 rejim askerinin, Rus muhataplara teslim edildiğini hatırlatarak, "22 Ekim'de Soçi'de varılan mutabakat çerçevesinde, askeri faaliyetleri planlamak üzere, Ankara'ya gelen Rus heyeti ile 28-30 Ekim'de görüşmeler yapılmıştır. Bu kapsamda, ilk devriye faaliyeti bugün saat 12.00 itibarıyla başlamıştır. Devriye, Barış Pınarı Harekat Bölgesi'nin doğusunda, TSK'ye ait insansız hava aracı refakatinde 4'ü Rus toplam 8 zırhlı aracın iştiraki ile icra edilmiştir."

“10 kahraman silah arkadaşımız şehit oldu”

Soçi Mutabakatı çerçevesinde görüşmelerin devamı niteliğinde ikinci bir Rus heyetinin gün içerisinde Milli Savunma Bakanlığına geleceğini bildiren Denizer, şöyle devam etti:

"31 Ekim'de daha önce teröristler tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcının infilakı sonucu bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 6 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır. Barış Pınarı Harekatı'nda bugüne kadar toplam 10 kahraman silah arkadaşımız şehitlik mertebesine ulaşmış, 144 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Suriye Milli Ordusu'ndan 133 personel şehit olmuş, 495 personel yaralanmıştır."

"Süratle o bölgelere dönmeye başladılar"

Bu arada askeri kaynaklar, Barış Pınarı Harekatı bölgesinde, Resulayn ve Telabyad'a hayatın normale dönmesi için faaliyetlerin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, "Rasulayn ve Telabyad'a dönüşler başladı. TSK tarafından her türlü tedbirin alındığını gören vatandaşlar süratle o bölgelere dönmeye başladılar." dedi.

Silah, mayın ve EYP aramalarının yoğun şekilde sürdüğünü vurgulayan askeri kaynaklar, hayatın normale dönebilmesi ve sivillerin zarar görmemesi için EYP temizliğinin önemine işaret etti.

"Arzulamadığımız çatışmaların önlenmesi için gerekli koordineler yapılıyor"

Suriye'deki Tel Tamir ve Ayn İsa'nın Barış Pınarı Harekatı bölgesinde bulunmadığına işaret eden askeri kaynaklar, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Tel Tamir ve Ayn İsa'da bir faaliyeti yok. Belli çevrelerce bazı dezenformasyonlar yapılıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri sivil yerleşim yerlerini, tarihi yapıları, milli kültürel yapıları hedef almamaktadır." uyarısında bulundu.

Askeri kaynaklar, TSK ile rejim ordusu arasında şu ana kadar sıcak çatışma yaşanmadığının altını çizerek, "Bu konuda, Suriye'deki Rus muhataplarımızla her gün sürekli temas halindeyiz. Arzu etmediğimiz çatışmaların önlenmesi için gerekli bütün koordineler yapılıyor." ifadelerini kullandı.

Sınırda PKK/YPG'ye ait bez parçaları olduğu iddiası

Suruç'un karşı tarafındaki Aynelarap bölgesinde ve sınır hattında PKK/YPG'ye ait bez parçaları olduğu iddialarına ilişkin askeri kaynaklar, "Bu konuda Cumhurbaşkanımız çok açık ve net talimatını verdi. Başkomutanımız, bu konudaki emrini vermiştir. Eğer böyle bir durum tarafımızdan tespit edilirse gereği yapılır." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P