GÜNDEM

Muğla'daki tarihi tapınak restore edilecek

Anadolu’nun en iyi korunan antik tapınaklarından biri olan Zeus Tapınağı, tekrar eski haline kavuşması için restore edilecek.

Muğla'daki tarihi tapınak restore edilecek

Anadolu’nun en iyi korunan antik tapınaklarından biri olan Zeus Tapınağı’nı tekrar eski ihtişamına kavuşturmak için öncelikle yerdeki blokların kaldırılarak ciddi bir restorasyon çalışmasına başlanması planlanıyor.

MİMARİ KALINTILARI HALA YERİNDE

Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, tapınakla ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi düşündüklerini, tapınakta pek çok mimari kalıntının halen yerinde durduğunu açıkladı.

Zeus Tapınağı’nı en iyi şekilde tanıtarak, bilimsel anlamda değerlendirip iyi bir restorasyon çalışması yapmak için yoğun çaba gösterdiklerini belirten Kızıl, “Bizim için şu an en önemlisi de 1970’li yıllarda rahmetli Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından 12’lik demirlerin kullanılarak sağlam bir şekilde dökülmüş olan betonarme kalıplardan nasıl kurtulabiliriz, ıslah edebiliriz diye kafa yoruyoruz. Bu hakikaten zor bir iş. Bu bizi çok yoruyor” diye konuştu.

Muğla'daki Zeus tapınağı restore edilecek

ANTİK DEĞERİ YÜKSELECEK

Bine yakın parçanın hepsini teker teker numaralandırıp, teker teker çizimini yapmaya çalıştıklarını dile getiren Kızıl,  "Bu tapınak çalışmasını doktora tezi olarak verdik. Araştırma görevlisi arkadaşımızla bunu çalışıyoruz. Aynı zamanda yabancı bilim insanlarıyla özellikle restorasyon konusunda çalışıyoruz. İnanıyorum ki bu belgeleme bittikten sonra yan yatmış, kırılmış sütunları onarıp tekrar yerine koymak bile eminim ki bu tapınağın antik değerini bir kat daha yükseltecektir” ifadelerini kullandı.

Konular: anadolu, antik, tarih, Muğla,

Yorumlar