GÜNDEM

Obama'nın sözlerine Çelik'ten yanıt: Hiç kimsenin bize...

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Türkiye'nin Suriye'de Fırat Nehri'nin batısındaki tüm terör örgütlerine müdahale etme hakkının olduğunu vurgulayarak, "Bu bir ulusal güvenlik meselesidir" dedi.

Obama'nın sözlerine Çelik'ten yanıt: Hiç kimsenin bize...
 Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders'i ağırladı. Görüşmelerin ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, Amerikan Başkanı Obama'nın 'DAEŞ olmayan bölgede PYD'ye müdahale kabul edilemez' şeklindeki sözlerini yorumlayarak,  'Hiç kimsenin bize şu terör örgütü ile mücadele edin ama bu terör örgütünü görmezden gelin deme hakkı yoktur' dedi.

İşte Bakan Çelik'in açıklamalarından bazı öne çıkanlar:"DAEŞ'E KARŞI MÜCADELENİZE PYD DİRENİYORSA TABLO AÇIKTIR"

Türkiye'nin DAEŞ'e karşı müdahale ettiğinde ilk tepkinin PYD'den geldiğini kaydeden Bakan Çelik, ''Siz bu müdahaleyi yapamazsınız' dediler. Hatta Sayın Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin DAEŞ ile mücadelesinin haklı olduğunu söyleyen bir açıklama yaptı, ertesi gün PKK ona suikast girişimi yaptı. Bu benim çok dikkatimi çekti kişisel olarak. 

DAEŞ'e karşı mücadelenize PYD direniyorsa tablo açıktır. PYD'nin DAEŞ ile mücadele ettiği yalanı çökmüştür dedim. Çünkü PYD'nin DAEŞ'le mücadelesi terörizme karşı bir mücadele değil. Bir terör örgütü diğeriyle mücadele ederek orada toprak oluşturmaya çalışıyor, fiili yönetim kurmaya çalışıyor. Şimdi burada şöyle yapıyorlar, diyorlar ki, 'Siz Kürt bölgelerine müdahale ediyorsunuz'. Türkiye Cumhuriyeti Suriye'deki Kürtler'in, Türkmenler'in, Araplar'ın hiçbirinin kazanılanlarına karşı değildir. Esad'la görüşüldüğü zaman da Suriye'deki Kürtler'in hakkının da verilmesi gerektiğini söyleyen ilk kişi Sayın Cumhurbaşkanımızdır' dedi.

Konular: cerablus, suuriye, pyd, yalan,

Yorumlar