GÜNDEM

ÖSO'nun ilerleyişi sürüyor

TSK'nın desteğiyle düzenlenen Fırat Kalkanı operasyonunda Türkiye sınırındaki Azez-Cerablus hattını terör örgütü DAEŞ’den temizleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri El Bab’a doğru ilerliyor.

ÖSO'nun ilerleyişi sürüyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle 24 Ağustos’ta başlatılan 'Fırat Kalkanı' operasyonunda Türkiye sınırındaki Azez-Cerablus hattını tamamen DAEŞ’ten temizleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri El Bab’a doğru ilerliyor.

EL BABA'A AZ KALDI

El Bab’ın çevresindeki Akhtarin, Taşlıhöyük ve Havahöyük köylerine operasyon başlatan muhaliflerin 8 kilometre ilerlediği ve El Bab’a 17 kilometrelik uzaklıkta oldukları öğrenildi.

KESKİN NİŞANCILARLA BEKLİYORLAR

Yerel kaynaklar, DAEŞ'li bir canlı bombanın Akhtarin’deki sivillerin arasına karıştığını, terör örgütünün El Bab çevresine de keskin nişancılar yerleştirdiğini bildirdi.

SAVAŞ UÇAKLARIYLA DESTEK

ÖSO’nun köyleri kuşatma operasyonuna savaş uçaklarının da destek verdiği öğrenildi.

SİVİLLERİ KALKAN OLARAK KULLANIYORLAR

Suriye’de büyük toprak kaybeden DAEŞ'li teröristlerin Havahöyük kırsalındaki Tileli Köyü’nde ise sivilleri kalkan olarak kullandığı fark edildi.

ÖSO El-Bab'a doğru ilerliyor

DAEŞ İKİNCİ BAŞKENT OLARAK GÖRÜYOR

Çobanbey’nin (El Rai) 30 kilometre güneyinde yer alan El Bab, Halep’in en büyük ilçesi, bölgenin sanayi ve ticaret merkezi olması nedeniyle stratejik öneme sahip. Bu nedenle El Bab, Suriye’de Rakka’dan sonra DAEŞ’in en önemli yeri.

Örgüt bu kenti ‘ikinci başkent’ olarak tanımlıyor.

Askeri uzmanlar, ÖSO’nun El Bab’a yönelmesi durumunda şimdiye kadar pek karşılaşmadığı DAEŞ direnciyle burada karşılaşabileceğini değerlendiriyor. Bunun nedeni, Cerablus, Menbiç ve Çobanbey civarından kaçan DAEŞ militanlarının El Bab’a konuşlanmış olmaları ve örgütün bu kentte tabanının olması. ÖSO’nun El Bab’a saldırıya geçmeden önce ciddi şekilde güç toplaması ve iyi harekat planları yapılması gerektiği bildirildi.

Konular: öso, Azez, cerablus, el bab,

Yorumlar