GÜNDEM

Otomobil sahiplerine uyarı: Kar altında bırakmayın

Oto bakım uzmanları, karlı havanın ardından otomobillerin mutlaka yıkanması gerektiği uyarısı yapıyor.

Otomobil sahiplerine uyarı: Kar altında bırakmayın
Türkiye'nin birçok ilinde ani bastıran kar ve tipi etkili oldu ve günlük hayatı olumsuz anlamda etkiledi. Yüzlerce araç sahibi, yolda kalan otomobillerini bırakmak zorunda kaldı; yüzbinlercesinin üzeri karla kaplandı. 

Uzmanlar, kar yağışının etkisini azaltmasından sonra otomobillerin mutlaka yıkanması gerektiği uyarısını yapıyor.

Amonyak ve asit

Zira kar ve yoldaki karı eritmesi için atılan tuz otomobilin boyasına ciddi hasar veriyor. Bildiğimiz üzere karın içinde az miktarda da olsa amonyak bulunuyor. Haliyle aracınızın üzerini kaplayan kar uzun süre kaldığında boyasına zarar verebiliyor. Bu nedenle karın erimesini beklemeden aracı temizlemek gerekiyor.

Araç boyasına zarar veren bir başka unsur da yola serpilen tuz. Başka araçlardan sıçrayan bu tuzun otomobil boyasına zarar verdiği birçok kişi tarafından biliniyor. Zira tuzun asitli yapısı, aracın boyasını inceltiyor ve erken paslanmasına neden oluyor.Araç boyasının zarar görmesini istemeyenlerin, karların erimesini beklemeden araçlarını yıkatması ve mümkünse kapalı alanda muhafaza etmesi gerekiyor. Birçok oto bakım uzmanı da bu şekilde görüş bildiriyor. Kış ayları için 'aracınızı ne kadar sık yıkarsanız, sizin için o kadar iyi' sözünü hatırlatmakta fayda var.

Konular: boyası, serpilen, yıkama, tuz,

Yorumlar