GÜNDEM

Peşmergeler ÖSO'ya katılıyor

Fırat Kalkanı harekatından güç alan ENKS tabanını oluşturan Suriyeli Peşmergeler muhalif güçlere katılmaya başladı.

Peşmergeler ÖSO'ya katılıyor
PEŞMERGELER ÖSO'YA KATILDI

Türkiye desteğiyle Suriye’de 680 kilometrekarelik alanı terör unsurlarından temizleyen ve harekatı güneye doğru derinleştiren ÖSO, ülkedeki Arap, Kürt ve Türkmenler’e bir çıkış yolu bulma açısından umut oldu.

Bugüne kadar DAEŞ, PYD ve rejim güçlerinin terör saldırıları arasında kalan Suriyeliler, şimdi ya ÖSO’ya katılmaya ya da bulundukları bölgeyi kendileri savunmaya başladı. Suriye’nin en büyük Kürt grubunu oluşturan ancak PYD terörü altında kalan ENKS taraftarı Peşmergeler de ÖSO’ya katılma ya da onunla koordineli hareket etmeye başladı.

ENKS, YPG'YE KARŞI SAVAŞIYOR

ENKS’nin (Suriye Kürd Ulusal Konseyi) tabanını oluşturan Peşmergeler, gruplar halinde ÖSO’ya katılmak istiyor, bulundukları mevzileri tutarak PYD’nin ilerlemesine set çekiyor ve DAEŞ’le mücadele ediyor. PYD adına son açıklamalardan birini yapan Garib Hasso da Kurdpress’e “ENKS güçleri, Cerablus’ta ÖSO ile birlikte YPG’ye karşı savaşıyor.” demişti.

Türkiye, 24 Ağustos’ta Fırat Kalkanı harekâtına katılan ÖSO mensubunun 1500 olduğunu söylerken, harekâtın ilk haftası bittiğinde bu sayı 4 bini aşmıştı.

SİGARAYI YASAKLADILAR, HAŞHAŞ İÇTİLER

Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Suriye’nin Çobanbey ilçesinde terör örgütü DAEŞ’ten kurtardığı köylerin sakinleri yaşadıkları dehşet dolu günleri geride bırakmaya çalışıyor.

Çobanbey’de ÖSO tarafından kurtarılan köylerden birinin sakinleri terör örgütünün yaptıklarını anlattı.

Köy sakinleri, geride kalan bir yılı “açık hava hapishanesi dönemi” olarak tanımladı.

Bir Türkmen “Teröristler sigarayı yasakladılar, kendileri haşhaş içtiler.” ifadelerini kullanırken, “Bir gün sakalımı kestim. Üzerine 40 kırbaç attılar. Gözümün önünde birinin boynuna dinamit koyup patlattılar.” dedi. 30 yaşlarındaki bir başka köy sakini de “Bir yıldır dünyayla irtibatımız kesikti. İnternet yasaktı. Televizyon yasaktı. Her şey yasaktı. DAEŞ buralardan iyice uzaklaştırılmadan bizim korkumuz geçmez.” diye konuştu.

Konular: öso, peşmerge, terör, terörist,

Yorumlar