GÜNDEM

PKK Menbiç’te militan sayısını artırdı

Türk askerinin El Bab'a yoğunlaşmasını fırsat bilen PKK/PYD-YPG terör örgütü, El Bab'dan sonra sıranın kendilerine geleceğini düşündüğü için Menbiç'teki militan sayısını 300'lerden bin 200'lere çıkarttı.

PKK Menbiç’te militan sayısını artırdı
Türkiye ile ABD arasında anlaşmazlık yaşanan konulardan biri olan Menbiç, henüz PKK/PYD-YPG militanları tarafından boşaltılmadı. Türkiye uzunca bir süredir bu konuda uyarılarını yineliyor. ABD yönetimi de, Türkiye'ye verdiği "YPG Fırat'ın doğusuna çekilecek" sözünü henüz yerine getirmiş değil. Sahadan ise Menbiç'in boşalmadığını, aksine PKK/ PYD-YPG tarafından takviye edildiğine dair bilgiler geliyor.

Yığınak yapıyorlar

Hem Suriye'deki gelişmeleri yakından takip eden uzmanların anlattığı hem de bölgeden gelen bilgilere göre PKK/ PYD-YPG Fırat'ın doğusundaki militanlarını Menbiç'e kaydırıyor. Bu hareketlilik, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "El Bab'dan sonra Menbiç'in de temizleneceğine" dair açıklamalarından sonra başladı. Sayıları 250-300 arasında değiştiği belirlenen PKK/PYD-YPG'li teröristlerin şu an sayısının bin 200'lere kadar çıktığı ifade ediliyor.

Konular:

Yorumlar