GÜNDEM

PKK/PYD'nin kullanmak istediği 'Bab yolu' kesildi

Fırat Kalkanı Harekatı'nda, Türkiye'nin desteğiyle ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Halep'in kuzeyinde terör örgütü PKK/PYD'nin Münbiç'ten Bab'a uzanacağı yolu kesti.

PKK/PYD'nin kullanmak istediği 'Bab yolu' kesildi
Türkiye'nin güney sınırlarını güvenli kılmak için Suriye'de başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında, askerimizin destek verdiği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO), Bab ilçesi ve çevresindeki DEAŞ ve PKK/PYD üzerindeki baskısı artıyor.

Halep'in kuzeyinde Fırat Nehri'nin batı yakasındaki Münbiç ilçesinde bulunan PKK/PYD militanları da DEAŞ kontrolündeki Bab'ı ele geçirmeyi hedefliyor.

Geçen hafta Münbiç'ten Bab'a çıkmak için hamle yapan PKK/PYD, Türkiye'nin hava saldırıları ve ÖSO'nun direnişiyle durdurulmuştu.Bab'ı alarak Suriye'nin kuzeydoğu sınırında başlayan hakimiyet kuşağını Fırat Nehri'nin batısında işgal ettiği bölgelerle birleştirmek isteyen PKK/PYD, ilçenin kuzeydoğusundaki yığınağına devam ediyor.

Bu arada, terör örgütünün Bab'a sokulmasını engellemek isteyen TSK destekli ÖSO, Bab-Münbiç yoluna ilerleyerek stratejik önemdeki Acemiye köyü terör örgütü DEAŞ'tan aldı.

Bab yolu kesildi

Böylece, PKK/PYD'nin Münbiç'teki güçlerini Bab'a sevketmek için kullanacağı yol kesilmiş oldu.

ÖSO'nun Bab çevresinde DEAŞ ve PKK/PYD ile eş zamanlı çatışmaları devam ediyor.

Konular: pkk pyd,

Yorumlar