GÜNDEM

PYD bölgeden çekilecek mi?

Fırat'ın batısındaki Münbiç ABD'nin desteği ile PYD'nin eline geçti. ABD yönetiminin, Türkiye'ye verdiği güvenceye göre, IŞİD'in ilçeden uzaklaştırılmasıyla PYD'nin de bölgeyi terk etmesi gerekiyor.

PYD bölgeden çekilecek mi?
ABD destekli Suriye Arap Koalisyonu ve PYD'nin, Fırat nehrinin batısındaki Münbiç ilçesini ele geçirmesinin ardından Washington yönetiminin tutumu merak ediliyor. Amerikan yönetiminin, Türkiye'ye verdiği güvenceye göre, IŞİD'in ilçeden uzaklaştırılmasıyla PYD'nin de bölgeyi terk etmesi gerekiyor.

PYD DAHA DA GENİŞLEMEYİ HEDEFLİYOR


Suriye'nin kuzeyinde Türkiye sınırı boyunca Haseke ili, Kobani (Ayn el-Arab) ve Afrin ilçelerinde hakimiyetini ilan eden PYD, Fırat nehrinin batısında Münbiç'in ardından Cerablus'u da alarak Reyhanlı ilçesinin karşısındaki bölgeye kadar genişlemeyi hedefliyor.

PYD kuşağı böylece Türkiye-Suriye arasında bir duvar işlevi görerek iki ülkenin coğrafi bağlarını büyük ölçüde koparmış olacak.

ABD SAVAŞ UÇAKLARIYLA DESTEK SAĞLIYOR

ABD yönetimi de Suriye'nin Türkiye sınırında ve Fırat'ın batısında yer alan Azez-Cerablus hattının DAEŞ'ten arındırılması gerekçesiyle PYD militanlarına savaş uçaklarıyla destek sağlıyor.

Washington yönetimi, PYD'nin bazı yerel Arap unsurlarla Fırat nehrinin batısında operasyonlara katılması gerektiğinde ısrarcı olmuştu.

ANKARA UZUN SÜREDİR UYARIYOR

Örgütün Suriye'de uygulamaya koymak istediği planlar konusunda Washington'u uzun süredir uyaran Ankara ise müttefiklik ilişkileri çerçevesinde Türkiye'nin ulusal güvenliğini tehlikeye atan adımlardan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı.

ABD, DAEŞ kontrolündeki Münbiç'e Arap savaşçılarla beraber saldıracak PYD'nin, ilçenin düşmesinin ardından burada kalmayacağını Türkiye'ye taahhüt etmişti.
 

Konular:

Yorumlar