GÜNDEM

PYD karadan da vurulacak!

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu olan PYD/ YPG'ye Türk savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen hava operasyonunun ardından karadan da tanklarla önlem alındı. Tanklar Hatay'dan Suriye'ye girdi.

PYD karadan da vurulacak!
Çarşamba gecesi El Bab'a ilerlemek isteyen YPG militanlarının güneyden kıskaca alınması için 9 tankın Suriye'ye girdiği ve terör örgütüne karşı mevzilendiği ortaya çıktı. Türk savaş uçaklarının bombardımanıyla 200 militanını kaybeden YPG, El Bab'a ilerlemek için yeni hamle yaparsa bu kez de karadan vurulacak. Terör örgütü PYD, Türkiye'nin net tavrına rağmen 19 Ekim'de Mare güneyindeki Tel Rifat bölgesinden ÖSO'nun El Bab bölgesine yönelik cephe hattının önünde bulunan bazı köyleri DEAŞ'tan alarak ele geçirdi.

Ankara düğmeye bastı YPG'ye ağır darbe vuruldu  

YPG'nin Hasiya, Hasajek, Wahsiah ve Wardiah Sahba, Qulsuruj, Tel Madig ve Wasitiye köylerinde ilerlemesi bardağı taşıran son damla oldu. Gelişme sonrası Ankara, Türk savaş uçakları teyakkuza geçirirken, aynı zamanda da karadan da YPG terörünün önünü kesmek için düğmeye basıt. Çarşamba gecesi YPG militanlarını vuran hava kuvvetleri, 200 kadar YPG'li teröristi öldürdü.

Tanklar Hatay'dan Suriye'ye girdi 

YPG'nin havadan vurulduğu gece, Hatay'ın Cilvegözü Sınır Kapısı'nın bulunduğu yerden Suriye'ye tanklar sokuldu. Hava harekâtına rağmen YPG'nin El Bab'a ilerleme çabaları devam ederse, bu kez de Afrin'in güneyinde yer alan Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) harekete geçmesi için düğmeye basıldı. ÖSO'ya takviye olarak da 9 Türk tankı Cilvegözü'nün bulunduğu bölgeden Suriye'ye girdi. Daha önce Cerablus harekâtında Karkamış tarafından giriş yapan Türk tankları, bu kez de Hatay tarafından Suriye'ye girmiş oldu.

ÖSO da tetikte

O gece, örgütün hava harekatı sonucu El Bab'a ilerleyişini durdurması üzerine karadan bir saldırı gerçekleştirilmedi. Ancak, Türk tanklarının hem ÖSO'nun korunmasında hem de YPG'nin El Bab'a yönelik yeni bir hamle yapması ihtimaline karşılık tetikte olduğu öğrenildi. Herhangi bir olumsuz durumda PYD'yi kıskaca alan hem ÖSO hem de Türk tankları Afrin'e doğru güneyden darbe vuracak.

Konular:

Yorumlar