GÜNDEM

PYD'den Rakka Operasyonu açıklaması!

Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD yakında başlaması beklenen Rakka Operasyonu’na katılacaklarını açıkladı. 

PYD'den Rakka Operasyonu açıklaması!
Reuters, YPG'nin "Rakka'yı DAEŞ'in elinden geri alma operasyonunda Türkiye'nin herhangi bir rol almasını kabul etmiyoruz" açıklamasında bulunduğunu duyurdu.

Türkiye'nin katılmasını kabul etmiyoruz

DAEŞ’le mücadele kapsamında ABD’nin desteklediği DSG, DAEŞ’in Suriye’deki başkenti konumundaki Rakka’yı geri almak için yapılacak askeri operasyona Türkiye’nin katılmasını kabul etmeyeceğini açıkladı.

Rakka Operasyonu ile ilgili konuşan ve adını vermek istemeyen YPG'den üst düzey bir yetkili, YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu DSG ile ABD'nin, DAEŞ'in Suriye'deki başkenti Rakka'ya düzenlenecek Rakka Operasyonu ile ilgili bazı konularda anlaşmaya vardığını bildirmişti.

ABD: Rakka Operasyonu yakında başlayacak

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, hazırlıkları devam eden Rakka Operasyonu’na ilişkin bugün yaptığı değerlendirmelerde, Rakka Operasyonu’nun kısa zaman içinde başlayabileceğinisöylemişti.

Türkiye: YPG varsa biz yokuz

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde Rakka Operasyonu ile ilgili, Türkiye'nin operasyona katılmaya hazır olduğunu ancak YPG'yi operasyonda istemediklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım da, “Bizim orada açık ve net bir duruşumuz var. Rakka Operasyonu'nda, DEAŞ'a karşı sizinle birlikte olabiliriz ancak bizim için terörist grup olarak tanımladığımız PYD, YPG gibi unsurlar, eğer bu operasyonun içinde yer alırsa biz orada yokuz. Çünkü, bir terör örgütüyle başka bir terör örgütüne karşı mücadele, hukuk devletine yakışmaz, hele hele Türkiye'ye düşman, Türkiye'ye karşı PKK terörü ile omuz omuza, onlara her türlü lojistik desteği veren bu terör grupları ile asla ve asla biz bir arada olamayız. Bunun dışında başka bir formülünüz varsa buyurun gelin beraber yapalım" ifadelerine yer vermişti.
 

Konular:

Yorumlar