GÜNDEM

"CHP, Atatürk'ün mü, PKK'nın, FETÖ'nün izinden mi gidiyor"

Adalet Bakanı Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili, "ABD ile yeni dönemde, iade konusunda bizim de beklentimizin yükseldiğini ifade etmekte fayda görüyorum." dedi.

"CHP, Atatürk'ün mü, PKK'nın, FETÖ'nün izinden mi gidiyor"

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kentpark Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenen AK Parti Yozgat İl Danışma toplantısı öncesi gazetecilerin gündeme ilişkin sorunlarını yanıtladı.

Bir gazetecinin "Başkanlık sistemi ve anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili son durum nedir?" şeklinde sorusu üzerine Bakan Bozdağ, Türkiye'nin yeni bir döneme doğru yürüdüğünü belirterek, ülkenin tarihi bir değişimin arifesinde bulunduğunu ifade etti.

Bozdağ, "Sayın Başbakanımız ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli görüştüler. Daha önce de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Bahçeli görüştüler ve görüşmelerden sonra kamuoyuna yansıyan çok pozitif açıklamalar oldu. Önümüzdeki günlerde zannedersem konu üzerinde tartışmalar somut bir metin üzerinde mutabakata dönecek ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne anayasa teklifi gelecektir." diye konuştu.

"Gülen'in iadesi iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendirecek"

"Sayın Donald Trump'ın başkan olmasından sonra Türkiye ABD ilişkilerinin olumlu anlamda gelişeceğine inanıyorum" diyen Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şu anda olumlu anlamda oluşan iklim de bunun ön sinyallerini vermektedir. Fetullahçı Terör Örgütü kurucusu, yöneticisi, 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsünün planlayıcısı ve uygulama emrini veren, sevk ve idarecisi terörist Gülen'in iadesi konusu, Türkiye ABD ilişkileri bakımından son derece önemli. Sayın Trump'ın seçim kampanyasındaki ve yakın çalışma ekibinden medyaya yansıyan açıklamalara baktığımızda, terörist Gülen'in iadesi konusunda Türkiye'ye dönük olumlu şeyler açıkladıklarını gördük. Biz bunun sonucunun da olumlu olmasını bekliyoruz. Buradan da ifade etmek isterim ki Amerikan halkı ve ABD için Usame Bin Ladin ne ifade ediyorsa, Türkiye halkı ve Türkiye devleti için de Fetullah Gülen aynı anlamı ifade etmektedir. O da pek çok terör suçuna bulaşmıştır. Fetullah Gülen de pek çok terör suçuna bulaşmıştır. Usame Bin Ladin'in elinde de pek çok insanın kanı vardır, terörist Gülen'in elinde de pek çok insanın kanı vardır. O nedenle Türkiye'nin terörist Gülen'in iadesi konusunda hassasiyetinin yeni yönetim tarafından daha iyi değerlendirilmesini beklediğimizi ve Fetullah Gülen'in iadesinin iki ülke arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini, daha ileri noktalara taşıyacağını ifade etmek isterim. Yeni dönemde bu iade konusunda bizim de beklentimizin yükseldiğini ifade etmekte fayda görüyorum."

"Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunuldu"

AK Parti Yozgat İl Danışma Meclisi toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Bozdağ, bir basın mensubunun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Terör örgütlerini Türkiye'nin başına bela eden AK Parti'dir, verin beni mahkemeye." şeklinde bir açıklamada bulunduğunu belirtmesi üzerine, "Sayın Kılıçdaroğlu herhalde AK Parti'nin kendisi hakkındaki şikayetini duydu, ondan sonra böyle konuşuyor. Benim bildiğim kadarıyla AK Parti adına Sayın Kemal Kılıçdaroğlu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma tabi ki kendi usulü içinde yürüyecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Bozdağ, Kılıçdaroğlu'nun, sırtını PYD, YPG ve YPJ'ye dayayanlara ve PKK'nın her türlü eylemine destek veren milletvekillerine sahip çıktığını iddia ederek, şöyle konuştu:

"Onların arkasında duruyor, onlara destek veriyor, o PKK'yı desteklememiş oluyor, PKK'ya yardım yataklık yapmamış oluyor, bunun karşısında duran AK Parti hükümeti, PKK'ya destek vermiş oluyor. Öte yandan CHP'li bazı milletvekilleri hendekleri kazan teröristlerin o dönemde ortaya koyduğu iddiaları araştırmak üzere gittiler, bölgede teröre destek veren pek çok çevreyle konuştular ve orada orantısız güç kullanıldığına dair rapor yazdılar. Bu raporun aynısını PKK da yayınladı. PKK'nın arzusu istikametinde rapor yayınlıyor, o zaman CHP, PKK'ya destek vermemiş oluyor. PKK ile en etkili mücadeleyi yapan hükümet, PKK'ya destek vermiş oluyor. Bu milletin aklıyla alay etmektir. DAEŞ ve Fetullahçı Terör Örgütü'ne karşı en büyük mücadeleyi veren AK Parti hükümetidir. En büyük mücadeleyi veren devlet Türkiye devletidir. Bunu tartışmasız söylüyorum. Kim ne derse desin daha büyük mücadeleyi veren kim olmuş."

"40 senedir bunlar var, hangi hükümet mücadele vermiş"

Fetullahçı Terör Örgütü'ne karşı AK Parti hükümeti dışında Cumhuriyet döneminde pek çok hükümetinin gelip geçtiğini aktaran Bozdağ, "40 senedir bunlar var, hangi hükümet mücadele vermiş? CHP’nin de içinde olduğu hükümetler var, hangileri mücadele vermiş? En büyük mücadeleyi veren hükümet, AK Parti hükümetidir." dedi.

"Milletin aklıyla, zekasıyla alay etmektir"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na seslenen Bozdağ, şöyle devam etti:

"Bu yaptığı milletin aklıyla, zekasıyla alay etmektir. Türkiye'de Türk milletin her bir ferdi PKK'ya, DEAŞ'a, FETÖ'ye, başka terör örgütlerine kimin destek verdiğini de kimin bunlarla mücadele ettiğini de çok iyi biliyor. Bütün milletin şahitliği önünde bunlar yapılıyor. Ama buna rağmen milletin gözünün içine baka baka bir Ana Muhalefet Partisi'nin Genel Başkanı yalan söylüyor, iftira atıyor. Ben 'güneş balçıkla sıvanmaz' diyorum. Milletin aklıyla bu kadar alay edene millet, çok büyük Osmanlı tokatlarını vakti geldiğinde yine vurur diyorum. Şu anda PKK ile FETÖ ile aynı istikamette hareket edenlerin sözcülüğünü kimin yaptığını herkes görüyor, herkes biliyor. O sözcülere de layık olduğu cevabı bizden daha fazla Türk halkı verecektir. Onun yanında da gerçek CHP'li olanlar verecektir. Atatürk kalksaydı mezarından bugün CHP Genel Başkanının söylediği söylemleri duysaydı ne derdi? İnönü mezarından kalksa ne derdi? Atatürk'ün, İnönü'nün izinden mi gidiyorlar, yoksa PKK'nın, FETÖ'nün mü izinden gidiyorlar, artık CHP'nin buna da bir karar vermesi lazım. Ben samimi CHP'lilerin de bunu sorguladığını görüyorum. Önümüzdeki seçimde gerçek Atatürkçü, İnönücü olan CHP'lilerin Sayın Kılıçdaroğlu’na sandıkta ayrı bir ders vereceklerini tahmin ediyorum. O bu yolda yürümeye devam etsin ama bu yol çıkmaz yol."

Konular: bekir bozdağ,

Yorumlar