GÜNDEM

"Hepsini yok etmek boynumuzun borcudur"

Başbakan Yıldırım, "Terörü, DEAŞ'ını, PKK'sını, DHKP-C'sini, FETÖ'sünü, hepsinin topunu, alayını yok etmek boynumuzun borcudur." dedi.

"Hepsini yok etmek boynumuzun borcudur"

Başbakan Binali Yıldırım Ovit Tüneli İlk Işıkla Buluşma Töreni'nde konuştu.

Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Artık sağolsun da buluşalım kavuşalım hasret gidelim diyoruz. İster deniz ötesinde ister sınır ötesinde yeter ki sağolsun istediğimiz anda görebileceğimiz imkanlara sahibiz. 14 yıldız dağları deliyoruz, denizleri aşıyoruz. Dünyanın bir ucundan bir ucuna uçuyoruz. Bu ülkenin her bir köşesini yol, tünel tren feribotlarla kanallarla imar etmeye kararlıyız. Yeter ki siz mutlu olun, yeter ki hasret bitsin. Türkiye'nin geleceğini inşa etmek adına hayata geçirdiği projelerden en anlamlı olanlardan biri. 2012'de milletin adamı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde temelini attık. Cumhurbaşkanımız dedi ki artık bu hasret bitsin. 130 yıllık hasret bitsin. Rize, Erzurum'la iki Potamya ile Mezopotomya'yı bir araya getirelim.
 

Bu tünel 1 milyar 140 milyona mal oluyor. Bağlantı yollarıyla birlikte hizmete almamıza az zaman kaldı. Ulaştırma Bakanımız 2018'de bitecek dedi. Olmaz. Ovit Tüneli 2017'nin sonunda hizmete girecek, ona göre çalışmalarınızı hesabınızı yapın. Artık bu hasret bitsin. Dağlar geçit versin. Kardeşliğimiz daim olsun.

"Dünyanın ikinci büyük tüneli olacak"


Projenin toplam uzunluğu 17,5 kilometreyi buluyor. 14 kilometresi gidiş, 14 kilometrede geliş iki tünel. 2 tane 14 kilometrelik tünel yok. Kar tünelleri de var. Buradan İkizdere'ye doğru 300 metre, köprülü kavşak var ayrıca. İyidere'ye doğru 9 tane daha tünel yapacağız. 34 kilometrelik yolu gidiş geliş yapacağız.

Rize'den çıkan araba sollamadan Erzurum'a ulaşacak. İzmir'in fasulyesi Rize'ye daha erken gelecek. Rize'nin yaylalarıyla Erzurum'un yaylaları kardeştir, bu dağlarda teröre yer yok, tünele yer var. Tamamladığımızda dünyanın ikinci büyük tüneli olacak.

Rize ve Erzurum'a da bu yakışır. Tünellerimiz bitince yaz kış konforlu bir şekilde seyahatinize devam edeceksiniz. Yıl boyunca Ovit ne zaman kapandı, ne zaman kapanacak diye dert edilmeyecek. İşte bugün bu güzel günlerin ışığını, aydınlığı göreceğiz.

Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı! 5.resim
90 milyon liralık tasarruf

65. Hükümet olarak hedeflerimizden bir tanesi de Karadeniz'i Akdeniz ve Güneydoğu'ya bölünmüş yollarla bağlamaktı. Edirne'den Artvin'e kadar tam 18 tane, yol çalışmasının yüzde 90'ı bitti. Tünelde çalışan kahramanları da unutmayın, onları yılbaşında sevindirin. Yolun tamamı bittiğinde tasarrufumuz 90 milyona çıkacak.

Ayrıca Trabzon Gümüşhane yolu üzerine de Zigana Tünelleri yapıyoruz. Onların uzunluğu da 14,5 kilometre. Havalimanını da yapıyoruz da, havanızdan geçilmez o zaman. Rize-Artvin arasına deniz üzerine havalimanı yapıyoruz. İhalesini yaptık. Hayırlı uğurlu olsun. Erzurum Palandöken'e lojistik merkezi yapıyoruz, önümüzdeki sene açacağız.

"Çalışın sizin de olsun"

Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri haline getirmek aşkla çalışmaya devam ediyoruz. Yola çıkarken Türkiye'nin yaşadığı sıkıntıları çözeceğiz, hem de yüz güldürecek beklenen bütün eserleri yapacağımıza söz verdik. Çok şükür sözlerin gereğini yerine getiriyoruz.

Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı! 10.resimGeçmiş dönemler karayollarının ihmal edildiğini biliyorduk, ona göre çalışmaya başladık. Bugüne kadar 80 yılda 6 bin kilometre yol yapıldı, 14 yılda 19 bin kilometre bölünmüş yol yaptı. 29 havalimanı yaptık, Rize'yi de yapınca etti 30. Bizden önce sadece 8 milyon vatandaşımız uçağa binebiliyordu, geçen sene 86 milyon vatandaş uçakla seyehat etti, 10 kattan fazla.

İstanbul-İzmir otoyolu hayaldi, İzmit Körfez Geçiş için köprü yaptık adını da Osmangazi Köprüsü koyduk, yetmedi boğaza Yavuz Sultan Selim'i yaptık. Şimdi yakın zamanda da Cumhurbaşkanımızın benim projem dediği büyük projenin başlangıcını yapacağız. Kanal İstanbul... Dünyanın en büyük havalimanını da İstanbul'a yapıyoruz. Türkiye hakkında ileri geri konuşanlar neden yapıyorlar biliyor musunuz? Türkiye köprüler, demiryolları yapıyor, tüneller yapıyor, dünyada yaprak kıpırdamıyor, Türkiye nasıl yapıyor? Kıskançlıktan ne yapacaklarını bilemiyorlar, çalışın sizin de olsun.

Ovit Tüneli'nde sona yaklaşıldı! 7.resim

"Anayasa değişikliğini yapacağız"

Yaptığımız son teknolojili köprüler, tüneller ve yollarla Anadolu'nun canına can katıyoruz. Hızlı ve konforlu üretim dönemini yol dönemini başlatıyoruz. Hizmete aldığımız eserlerle bir uçtan bir uca çehreyi değiştiriyoruz. Ovit Tüneli, Rize Erzurum Yolu ulaşımı daha da kolaylaştıracak Rize'nin Erzurum'un Gümüşhane'nin Erzincan'ın Anadolu ile ekonomisi büyüyecek ticaret artacaktır.

Son olarak sizlerden bir konuda görüşünüzü almak istiyorum. Bir süreden beri Anayasa değişikliği var. Bütün partiler bu konuda seçimlerde söz verdi. Ama seçim sonrası her biri bir tarafa çekti. Biz Ak Parti'yiz söz verirsek yaparız yapamayacağımızın sözünü vermeyiz. Anayasa değişikliğini de yapacağız, başkanımızı da seçeceğiz. Milletimizin birliğini kardeşliğini daim etmek bizim en önemli görevimizdir.


Tünelin yapılmasında emeği geçen yüklenici firmaya çalışanlara teşekkür ediyorum. Karayolları Genel Müdürlüğü'ne ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan'a teşekkür ediyorum. Bu projeye inanan ve desteği veren liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyorum.

Konular: Binali Yıldırım,

Yorumlar