GÜNDEM

"Önümüzdeki günlerde 'anayasa değişikliği'ni gazi meclise getirmiş olacağız"

Başbakan Yıldırım, vesayet anayasasını değiştireceklerini belirterek, "Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde anayasa değişikliği konusunu gazi meclise getirmiş olacağız." dedi.

"Önümüzdeki günlerde 'anayasa değişikliği'ni gazi meclise getirmiş olacağız"
Başbakan Binali Yıldırım, partisinin 113. Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında yaptığı konuşmada, vesayet anayasasını değiştireceklerini belirterek, "Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz. Önümüzdeki günlerde anayasa değişikliği konusunu gazi meclise getirmiş olacağız. Diğer siyasi partilerle ortak bir mutabakat zemini aramayı da sürdüreceğiz. Ondan sonra karar her zaman olduğu gibi aziz milletimizindir." dedi.

AK Parti siyaseti bölgeler üstüdür. İnsanı merkeze alan kucaklayıcı siyaset sistemimizde her bir insanımız, illerimiz, ilçelerimiz, mahallelerimiz bizim için aynıdır. Ak Parti teşkilatları, bizler siyasi literatürde konu ne olursa olsun yüreğini ortaya koyan yiğit insanlar olarak geçeceksiniz.

2002’de koalisyon çıkmazlarına, vesayet odaklarına karşı mührü bize teslim eden milletimize tam 14 yıldır hizmet ediyoruz. Türkiye büyük bir ülke, bizler de hizmet sancağını elimizden hiç bırakmadan bu büyük ülkeye layık olmaya çalışıyoruz.

15 Temmuz gecesi bütün dünya bu milletin bileğinin bükülemeyeceğini açık şekilde gördü. Bu saldırı millet iradesine, milletin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanı’na karşı yapılmıştır. O gece bir çok çocuk yetim, bir çok ev babasız, bir çok anne evlatsız kaldı. O gece hesap yapanların derdi Türkiye’yi karanlığa mahkum etmekti. Ama millet durmak yok yola devam etti, alçaklara yol vermedi.

Sizler sağlam durdukça, bu milletle birlikte oldukça bu ülkenin sırtını hiç kimse yere getiremez. Değreli arkadaşlar yeri gelmişken bir şükran borcumuzu da ifade etmek isterim. Kardeş ülke Pakistan’a teşekkür etmek istiyorum.

"Pakistan, Türkiye'ye dostluğunu göstermiştir"

Pakistan Halkı tarih boyunca daima Türkiye’ye dostluğunu göstermiştir. Pakistanlı kardeşlerimiz bugün bir kez daha Türkiye’ye desteklerini sunarak FETÖ okullarında çalışan 108 öğretmenin aileleriyle birlikte 20 Kasım’a kadar ülkeyi terk etmelerini istedi. Dilerim ki kardeş Pakistan’ın bir terör örgütü konusundaki bu yürekli tutumu başta batı olmak üzere diğer ülkelere de örnek teşkil eder. Milletimizin çok iyi bildiği gibi Pakistan Halkı İstiklal mücadelemizde de bizi yalnız bırakmadı.

Savaştaki Türk Halkına yardım için Pakistanlıları örgütleyen kişi Muhammet İkbal’dir. İkbal Lahor meydanında gördüğü bir rüyayı anlatarak Pakistanlıları yardıma çağırmıştır. İkbal’in bu sözlerini duyanlar kollarındaki bilezikleri, kulaklarındaki küpeleri Türkiye’ye yolladılar. Allah hepsinden bir kez daha razı olsun. Bu aziz millet dostluğu unutmaz. Bizler de onların yanındayız.

Teröre karşı bu şuurlu duruşlarını takdir ediyoruz. Aynı hassasiyetin ilişkilerimizin iyi olmasını istediğimiz bütün ülkelerde de tezahürünü bekliyoruz.

Önümüzdeki günlerde anayasa değişikliği teklifimizi Gazi Meclis’e getirmiş olacağız. Hazırlıklarımızda sona gelmiş bulunuyoruz. Ortak mutabakat zemini aramayı sürdüreceğiz. Milletimizi değişim taleplerinin yankı bulduğu merkez yine bu çatıdır, AK Parti teşkilatıdır. Milletimiz 15 Temmuz’da açık bir şekilde demokrasiden asla ve asla vazgeçilemeyeceğini gösterdi. Bizim hedefimiz de demokrasiyi etkin bir şekilde işletecek sistemi hayata geçirmektir. 

Konular: Binali Yıldırım,

Yorumlar