GÜNDEM

"Yunan Bakan aklını başına toplasın"

Türkiye ile ilgili tahrik edici açıklamalarda bulunan Yunan Savunma Bakanı'na Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan sert tepki geldi. Çavuşoğlu, “Savunma Bakanı aklını başına toplasın” dedi.

"Yunan Bakan aklını başına toplasın"
Bakan Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki Ege sorununa dikkat çekerek, sürmekte olan istikşafi görüşmeleri hatırlattı ve şunları söyledi:

"Biz bu istikşafi görüşmeleri hep devam ettirdik. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras Hükümeti döneminde iktidar ortağı da olan radikal sağ partinin başkanı aynı zamanda Yunanistan'ın Savunma Bakanı. Bu bakan sürekli tahriklerde bulunuyor. Yunanistan eskiden beri tahrik edici şeyler yapıyor. Biz komşumuzla gerginlik olmasın diye aklıselim davranıyoruz."

"Allah korusun istenmeyen bir kaza olursa..."

"Çoğunu gündeme bile getirmiyoruz. Ancak Kardak konusunu fırsat bilerek durumu tırmandırıyorlar. Savunma Bakanı aklını başına toplasın. Aklıselim davranmamızı suistimal etmemeleri lazım. Gereken cevabı vermesini de biliriz. Bakan'ın tavrı yeni değil. Biz bu tavırlarını Çipras'a da söyledik, söylüyoruz. İki ülke arasında ihtilaflı konular konuşarak çözülmeli"

Çavuşoğlu'ndan sağduyu çağrısı

"Sağduyulu olmak lazım. Durum tırmanırsa, Allah korusun istenmeyen bir kaza olursa bunun telafisi de olmaz. Büyük bir olgunluk içinde davranıyoruz. Yunan Savunma Bakanı da olgunluk içinde hareket etmeli."

Konular: Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan Savunma Bakanı, kardak, Yunanistan,

Yorumlar