GÜNDEM

Reina canisi: Çocuğumu bulun, konuşayım

Yılbaşı gecesi Reina'yı silahlı saldırı düzenleyerek kana bulayan ve 39 kişiyi katleden DAEŞ'li terörist, yakalandıktan sonra sorgusunda kayıp olan çocuğunun bulunmasını isteyerek, "Çocuğumu bulun, bilgi paylaşımını hızlandırayım" dedi.

Reina canisi: Çocuğumu bulun, konuşayım
İstanbul polisinin operasyonuyla Esenyurt'ta sağ olarak ele geçirilen DAEŞ'li terörist Abdülgadir Masharipov'un (34) Özbekistan'daki Fergana Üniversitesi'nde Fizik Bölümü'nü okuyorken, ABD, İngiltere, Rusya, Kanada ve Avustralya tarafından terör örgütü kabul edilen Özbekistan İslami Hareketi'ne üye olduğu belirlendi.

Örgütte hızla yükselerek emir yardımcısı olan Masharipov'un, El-Kaide ve Taliban'dan eğitim almak üzere Afganistan'a bu örgütün talimatıyla gittiği tespit edildi. 2011-2012 yılları arası burada silah eğitimi alan teröristin daha sonra örgütteki emir yardımcılığından azledildi.

Sözkonusu hareket, 2015 yılında DAEŞ'a bağlılığını açıklamıştı.

Saldırıya o ikna etmiş

Özbekistan İslami Hareketi üyesiyken DAEŞ'e katılan teröristin, katliama uzanan bağlantılarında kritik bir isim daha deşifre oldu. İstihbarat kaynaklarının tespitlerine göre bu isim Ebu Cihad. DAEŞ'de emirlik görevinde olan Ebu Cihad'ın, Masharipov'u Türkiye'ye saldırı için ikna eden ve hazırlayan isim olduğu belirtildi.

Masharipov'un Ebu Cihad'la birçok kez irtibat kurduğu tespit edildi. Teröristin telefonunda Ebu Cihad'la görüşme metinlerine rastlandı. Ebu Cihad'ın açık kimliği araştırılıyor.

"Çocuğumu bulun, konuşayım"

Bu arada Reina katilinin İstanbul TEM Şube'deki sorgusu sürüyor. Terörist, ön sorgusunda polise çarpıcı bilgiler veriyor. Dikkat çeken bir detay ise, teröristin polise sürekli çocuğundan bahsediyor olması. Edinilen bilgilere göre terörist, polislerden erkek çocuğunu bir an önce bulmalarını isteyerek, “Çocuğumu bulun, bilgi paylaşımını hızlandırayım” dedi.

DAEŞ kuryelerince Pendik'e götürüldüğü iddia edilen çocuk, bazı adreslere yapılan baskınlara rağmen henüz bulunamadı.
 

Konular: ortaköy, sorgu, abdulgadir masharipov, esenyurt,

Yorumlar